Bērni un jaunieši norēķinu karti bieži izmanto kā krājkasi | Luminor

Sākoties jaunam mācību gadam, arvien vairāk vecāku apsver iespēju bērniem izveidot norēķinu karti.

Kā liecina DNB apkopotā informācija, bērniem un jauniešiem izveidotās norēķinu kartes visbiežāk tiek izmantotas trīs veidos – kā elektroniskā krājkase, kā konts ienākumiem par darbu vasarā vai kā konts ikdienas kabatas naudai. Savukārt vidējā summa mēnesī, kuru bērni un jaunieši izņem no bankomātiem, ir 10 eiro, bet pirkumi, norēķinoties ar maksājumu karti, tiek veikti arī par lielākām summām.

Izmantojot kontu kā elektronisko krājkasi, jauniešu kartē bieži tiek uzkrāta kabatas nauda, un pēc ilgāka laika perioda tiek iegādāta prece par lielāku summu līdz pat 100 eiro apmēram. Izmantojot kontu ienākumu uzkrāšanai par darbu vasarā, uzkrātā nauda tiek aktīvi un pastāvīgi tērēta dažādiem nelieliem pirkumiem vasaras perioda robežās. Savukārt, ja bērni un jaunieši norēķinu karti lieto, lai saņemtu kabatas naudu no vecākiem, tad, kā liecina DNB dati, nauda no kartes tiek izmantota, lai ikdienā veiktu sadzīviskus un nelielus pirkumus robežās līdz pieciem eiro dienā.

DNB bankas dati arī liecina, ka jauniešiem piedāvātie bankas produkti, piemēram, Visa Debit kartes ar bezkontakta funkciju, visaktīvāk tiek izmantoti vasarā, sākoties skolēnu brīvlaikam. Daļa jauniešu vasaras laikā ir uzsākuši savas pirmās darba gaitas, līdz ar to kartē ienāk papildu līdzekļi. Ievērojamu aktivitāti veido arī vecāku ieskaitījumi bērna kontā, kamēr bērns pavada laiku vasaras nometnēs.
„Elektroniskajai naudai” aizstājot skaidru naudu, bērniem svarīgi apgūt apdomīgu naudas tērēšanu, jo, kā skaidro DNB bankas eksperti, finanšu plānošana ir svarīga ne vien vecākiem, bet arī bērniem. Nepietiek vien ar to, ka bērnam ir pasniegta karte, lai viņš ar to norēķinātos vai izņemtu skaidru naudu bankomātos. Bērns ir jāiemāca arī sekot līdzi saviem ikdienas tēriņiem, lai tos būtu vieglāk saplānot un nauda neaptrūktos neapdomīgu pirkumu dēļ.

„Lai bērns varētu sekot līdzi saviem ikdienas tēriņiem, DNB bankā katram bērnam un jaunietim nodrošinām arī pieeju internetbankai, kurai piekļūt bērns var ar savu kodu karti. Turklāt jaunieši no 16 gadu vecuma internetbankā var veikt arī neierobežotu skaitu eiro maksājumu Latvijā un uz citām Eiropas valstīm, par ko papildus ikmēneša komplekta maksai nekas nav jāmaksā,” klāsta Anastasija Lišika, DNB bankas CRM un biznesa analīzes vadītāja. „Tādējādi bērns var attīstīt finansiālo atbildību un plānošanu jau agrā vecumā, lai jau laikus iegūtu pamatzināšanas finanšu pārvaldīšanā. Attīstītās iemaņas rīkoties ar naudu piesardzīgi un izprast tās vērtību nākotnē palīdzēs nopelnīto naudu gudri tērēt un uzkrāt.”

Papildu informācija:
Zane Ieviņa
„P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības”
Tālr. 28714968
e-pasts: zane.ievina@prae.lv