Eiropas Savienība, Amerikas Savienotās Valstis un citas valstis ir ieviesušas vairākas sankcijas pret Baltkrieviju, reaģējot uz cilvēktiesību pārkāpumiem, kas notikuši laikā no 2021. gada maija līdz augustam.

Papildu sankcijām uz subjektiem ir noteiktas arī nozaru sankcijas, kas vērstas pret vairākām Baltkrievijas tautsaimniecības nozarēm. 

Šīs sankcijas aizliedz vai ierobežo darījumus saistībā ar divējāda lietojuma precēm un tehnoloģijām, ko izmanto militāriem mērķiem; tehnoloģijām vai programmatūru, kas galvenokārt paredzēta interneta un telefonsakaru kontrolei vai pārtveršanai; precēm, ko izmanto tabakas izstrādājumu ražošanai vai izgatavošanai; kālija hlorīda produktiem un naftas produktiem. 

Papildu ietekmētajām nozarēm ierobežojošie pasākumi var attiekties arī uz saistītiem pakalpojumiem, piemēram, transportu, tehnisko palīdzību utt.

Tāpat ir ierobežota piekļuve ES kapitāla tirgiem, un ir noteikti papildu aizliegumi attiecībā uz darījumiem ar Baltkrievijas valdību, Baltkrievijas valsts iestādēm, Baltkrievijas aģentūrām un sankciju sarakstos iekļautajām bankām. 

Kā tas attiecas uz mūsu klientiem?

Lai nodrošinātu ierobežojumu ievērošanu, Luminor ir jāizvērtē klientu darījumi un operācijas, lai noteiktu, vai uz tiem attiecas jaunās mērķtiecīgās ekonomiskās sankcijas. 

Tas nozīmē, ka mums var nākties aizturēt klienta darījumu un lūgt klientam iesniegt apliecinošus dokumentus, lai izpētītu, vai darījums ir saistīts ar ES, ASV vai citu valdību noteiktajām sankcijām. Šī iemesla dēļ maksājumu izpilde dažkārt var aizkavēties.

Saskaņā ar mūsu vēlmi uzņemties risku un Vispārējiem darījumu noteikumiem Luminor var arī atteikties iesaistīties konkrētā darījumā, ja mēs konstatējam jebkādus iespējamas iesaistīšanās, izvairīšanās vai sankciju pārkāpšanas riskus.  

Kur es varu atrast plašāku informāciju?

Informācija par Baltkrievijai piemērojamām sankciju programmām, noteiktajiem aizliegumiem un ierobežojumiem, kā arī sankciju subjektu nosaukumi pieejami šeit: