Pasaulē vadošais investīciju fonds Blackstone kļūs par Luminor stratēģisko investoru, ieguldot 1 miljardu eiro | Luminor
Erkki Raasuke

Erkki Raasuke

Luminor, viens no vadošajiem finanšu pakalpojumu sniedzējiem Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, šodien paziņoja par jaunas stratēģiskas korporatīvās partnerības uzsākšanu ar konsorciju, kura vadībā būs pasaules vadošais investīciju fonds Blackstone Group L.P. (“Blackstone”). Darījuma ietvaros “Blackstone” iegādāsies 60% Luminor akciju un kļūs par vairākuma akciju īpašnieku līdzās bankas pašreizējiem akcionāriem Nordea Bank AB (“Nordea”) un DNB Bank ASA (“DNB”).

Šis ir pēdējās desmitgades vērienīgākais privātā kapitāla fonda bankas vairākuma akciju iegādes darījums Baltijas reģionā.

Apvienojot Nordea un DNB biznesu Baltijas valstīs, Luminor tika izveidota 2017. gadā un ir trešais lielākais finanšu pakalpojumu sniedzējs reģionā ar 23% tirgus daļu kreditēšanā, kopējiem bankas aktīviem 15 miljardu apmērā, aptuveni 3000 darbiniekiem un 64 klientu apkalpošanas centriem visā Baltijas reģionā.

Nordea un DNB saglabās vienādas kapitāla 20% apmērā, turpinot atbalstīt Luminor ar ilgtermiņa finansējumu, zināšanām un pārstāvniecību Luminor grupas padomē. Tāpat arī “Blackstone” un Nordea noslēguši papildu vienošanos par Nordea 20% akciju pārdošanu tuvāko gadu laikā.

Saskaņā ar Luminor Grupas Padomes priekšsēdētēja Nila Melngaiļa teikto, “Blackstone” ir pasaules vadošais partneris lielu uzņēmumu trasformācijās un pārmaiņu vadībā. Viņu ilggadējā pieredze finanšu pakalpojumu nozarē un kapitāla tirgos, atbalstot ambiciozus un augošus uzņēmumus, ir vērtīga Luminor turpmākajai attīstībai. “Blackstone” pievienošanās ļaus mums pakāpeniski nodrošināt izaugsmi biznesā, kā arī ieviest ikdienas sadarbībā ar klientiem pasaules standartus un zināšanas, lai sasniegtu Luminor mērķi – kļūt par neatkarīgu finanšu pakalpojumu grupu Baltijas reģionā.

Vienlaikus šis darījums reprezentē arī būtisku ārvalstu tiešo investīciju ienākšanu reģionā. Tas ir apliecinājums un spēcīgs signāls stabilai ekonomiskai augšupejai un labvēlīgai investīciju videi Baltijas valstīs. Kā pēdējās desmitgades vērienīgākais privātā kapitāla darījums Baltijā “Blackstone” lēmums investēt Luminor apliecina mūsu izvēlēto stratēģisko virzienu. Luminor ilgtermiņa plāns ir kļūt par biržā reģistrētu uzņēmumu,” komentē Melngailis.


Nils Melngailis

Luminor Grupas vadītājs Erki Rāzuke (Erkki Raasuke) uzsvēra, ka arī turpmāk ikdienas klientu apkalpošanai un darbam pie servisa uzlabošanas pievērsīsim ļoti lielu uzmanību. Laika gaitā jaunais stratēģiskais investors sniegs daudz priekšrocību gan klientiem, gan visai Luminor komandai.

“Šajā reģionā nav neviena cita vietēja finanšu pakalpojumu sniedzēja ar neatkarīgu pārvaldību, kas apkalpotu klientus visās Baltijas valstīs. Mūsu sadarbība ar “Blackstone” turpmākajos gados stiprinās šo pozīciju un nodrošinās Luminor nepieciešamo kapitālu investīcijām, lai attīstītu digitālo piedāvājumu un paplašinātu esošo produktu un pakalpojumu piedāvājumu.”

Rāzuke arī piebilda, ka “Blackstone” ir starptautiski atpazīstams ar īpaši talantīgu cilvēku piesaistīšanu, kuriem piemīt uz uzņēmējdarbību vērsta domāšana. Apvienojot Luminor pašreizējos talantus ar mūsu jaunā stratēģiskā īpašnieka starptautiskajām zināšanām un pieredzi, mēs varēsim sniegt labākos pakalpojumus mūsu klientiem.”

“Blackstone” vecākais izpilddirektors Nadims El Gabani (Nadim El Gabbani): „Šī ir aizraujoša iespēja investēt lieliskā uzņēmumā, kas darbojas pievilcīgā tirgū. Erki Rāzuke vada ārkātīgi talantīgu vadības komandu, kura jau parādījusi un turpina uzrādīt izcilu sniegumu, nodrošinot pakalpojumus klientiem un radot pievienoto vērtību akcionāriem. Mēs ticam, ka Luminor ir labi pozicionēts, lai kā patiesi neatkarīgs finanšu pakalpojumu sniedzējs turpinātu būt vadošs tirgus spēlētājs. Priecājamies par sadarbību ar vadību Nordea un DNB un vēlamies strādāt kopā, lai veidotu spēcīgāku platformu tālākajai izaugsmei.”

Darījumu plānots slēgt 2019. gada pirmajā pusgadā pēc Eiropas Centrālās Bankas un vietējo uzraudzības iestāžu apstiprinājumu saņemšanas.

Vairāk informācijas:

Blackstone
Andrew Dowler
+44 (0)20 7451 4275
Andrew.Dowler@Blackstone.com

Luminor
Signe Lonerte
+371 291 16146
Signe.Lonerte@luminorgroup.com

Par Luminor

Apvienojot Ziemeļvalstu pieredzi un zināšanas, Luminor kā neatkarīgs Baltijas finanšu pakalpojumu sniedzējs izveidots 2017. gada rudenī, apvienojot Nordea un DNB biznesu Baltijas valstīs. Par plāniem apvienot darbību Baltijā Nordea un DNB paziņoja 2016. gada vasarā. Luminor kopējais kredītportfelis mērāms 12 miljardu eiro apmērā, savukārt kopējais klientu noguldījumu apjoms sasniedz vairāk nekā 8 miljardus eiro. Luminor kopējais pašu kapitāls ir 1,74 miljardi eiro.

Par “Blackstone”

Blackstone viens no pasaules vadošajiem investīciju fondiem ar mērķi radīt pozitīvu ekonomisko ieteikmi un ilgtermiņa pievienoto vērtību ieguldītājiem, uzņēmumiem, kuros viņi iegulda un sabiedrībās, kurās viņi strādā.
Mūsu aktīvu pārvaldības uzņēmumi ar apmēram 439 miljardiem ASV dolāru pārvaldīšanā ietver starptautiskus ieguldījumu fondus, kas vērsti uz privāto kapitālu, nekustamo īpašumu, valsts parādu un pašu kapitālu, ne-investīciju kredītiem, reāliem aktīviem un sekundāriem fondiem. Vairāk informācijas www.blackstone.com vai Twitter @Blackstone