Nordea aptauja: 32% iedzīvotāju Latvijā nav nekādu uzkrājumu | Luminor

Nordea veiktā aptauja Baltijas valstīs par personīgajām finansēm, uzkrājumiem un ieguldījumiem atspoguļo nepieciešamību veidot uzkrājumus, lai nodrošinātu finansiālo drošību nākotnē. Rezultāti Latvijā rāda, ka, zaudējot savus ienākumus, 23 % respondentu vispār nespētu segt ikdienas tēriņus, savukārt 5 % spētu segt nepilna mēneša, bet 20 % līdz viena mēneša izdevumus.

Aptauja skaidri parāda izpratni par to, cik svarīgi ir veidot uzkrājumus. Latvijā 73 % respondentu noteikti vai drīzāk piekrīt, ka ir vērts veidot ilgtermiņa uzkrājumus vecumdienām. Vēl vairāk, 84 % respondentu, norāda, ka viņiem ir svarīgi veidot uzkrājumus nākotnei un 77 % piekrīt, ka ir svarīgi iegūt finanšu stabilitāti.

Diemžēl, par spīti pozitīvajai attieksmei attiecībā uz finanšu stabilitātes veidošanu, Latvijā 32 % respondentu nav nekādu uzkrājumu un 90 % nav gandrīz nekādu vai ir pavisam nelielas zināšanas par ieguldījumiem. Tas atspoguļojas arī rezultātos – 25 % respondentu joprojām veido uzkrājumus skaidrā naudā.

Latvijā 38 % respondentu uzticas neprofesionāliem vai nedrošiem informācijas avotiem attiecībā uz finanšu darījumiem un ieguldījumiem, piemēram, draugiem, viedokļiem internetā vai informācijai sociālajos medijos. Tas, savukārt, var radīt viedokli, ka ieguldīšana finanšu instrumentos nenes peļņu un noved pie riska vai zaudējumiem. 36 % respondentu ir pārliecināti, ka ieguldījumi ir riskanti vai domāti tikai profesionāļiem.

"Aptaujas rezultāti parāda, ka bankas profesionāļiem jābūt ļoti aktīviem, lai uzsvērtu nepieciešamību veidot uzkrājumus nākotnei. Mums ir visas nepieciešamās zināšanas un rīki, lai palīdzētu cilvēkiem plānot savas finanses. Interesanti, ka 48 % respondentu, ja pēkšņi laimētu  loterijā 10 000 eiro, tomēr kaut kādā veidā veidotu uzkrājumus," stāsta Anželika Dobrovoļska, Nordea bankas Ieguldījumu konsultāciju un risinājumu nodaļas vadītāja Baltijas valstīs. "Lielais zināšanu trūkums par investīcijām ir signāls mums, lai mēs parādām saviem klientiem, kā pārvaldīt ieguldījumus, izmantojot mūsu zināšanas un pieredzi".

Par spīti pasaules ekonomiskajai nestabilitātei, Latvijā 58 % respondentu ir pārliecināti, ka viņu ienākumi tuvākajos 5 gados pieaugs, bet 25 % atbild, ka ienākumi paliks līdzšinējā līmenī. Nordea aicina izmantot šo iespēju un daļu ienākumu novirzīt uzkrājumu veidošanai vai ieguldīt instrumentos, kas var nest peļņu un ilgtermiņā stiprināt finansiālo drošību.

Rezultāti Baltijā:

• 61% uzskata, ka tuvāko 5 gadu laikā ienākumi palielināsies;
• 27% nespētu segt pat viena mēneša izdevumus, ja zaudētu ienākumus;
• 37% uzskata investīcijas par riskantām vai, ka ir domātas tikai ekspertiem;
• 25% nav nekādu uzkrājumu;
• 24% spētu nosegt izdevumus 6 un vairāk mēnešus, ja zaudētu ienākumus;
• 55% uzticas bankām ieguldījumu pārvaldīšanā;
• 73% uzskata, ka ir svarīgi veidot uzkrājumus, lai būtu finansiālā stabilitāte;
• 53% finanšu jautājumos uzticas neprofesionāliem avotiem;
• 92% ir maz vai nekādu zināšanu par investīcijām;
• 28% joprojām veido uzkrājumus skaidrā naudā.

Tiešsaistes seminārs par sociāli atbildīgiem ieguldījumiem

Lai vairotu zināšanas un pārliecību par ieguldījumiem, Nordea banka aicina ikvienu pievienoties tiešsaistes semināram par investīcijām, kas notiks ceturtdien, 25. maijā, plkst. 10.00. Video tiešraidē zinoši bankas eksperti dalīsies ar pieredzi un ieteikumiem par sociāli atbildīgu investīciju iespējām, priekšrocībām un nozīmi, kā arī apskatīs nekustamā īpašuma tirgus cenas Rīgā.

* Tiešsaistes aptauju organizēja SIA "Omnicom Media Group", izmantojot Eiropas sabiedriskās domas un tirgus izpētes asociācijas (ESOMAR esomar.org) standartus. Šī aptauja tika veikta 2017. gada aprīlī, tajā piedalījās 2293 respondenti visās Baltijas valstīs vecuma grupā no 18-65.