Nordea eksperts: ekonomikas atdzišana turpinās | Luminor

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) ātrā novērtējuma datiem 2014.gada ceturtajā ceturksnī iekšzemes kopprodukta (IKP) apjoms pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem, salīdzinot ar 2013.gada ceturto ceturksni, ir palielinājies par 1,9%.

Nordea ekonomikas eksperts Gints Belēvičs: „Centrālās statistikas pārvaldes ātrais novērtējums liecina, ka Latvijas iekšzemes kopprodukta pieauguma temps turpina samazināties, 2014.gada pēdējā ceturksnī nokrītot zem divu  procentu atzīmes. Lai gan detalizētāka informācija pa nozarēm šobrīd nav pieejama, publicētie dati liecina, ka galvenie IKP virzītāji, kā ierasts, pēdējā laikā bijuši iekšējais patēriņš un būvniecības sektors, savukārt apjomi samazinājušies apstrādes rūpniecībā.

Kritums apstrādes rūpniecībā ir tiešā mērā saistīts ar notikumiem Krievijas tirgū – iedzīvotāju maksātspējas mazināšanās, Krievijas rubļa straujais kritums un ieviestās ārējās tirdzniecības sankcijas. Visasāk Krievijas efekts izpaudās tieši gada izskaņā, kad rubļa vērtība piedzīvoja visstraujāko kritumu. Šī gada pirmie divi ceturkšņi parādīs to, vai uzņēmumiem apstrādes rūpniecībā, kas cieši sadarbojas ar Krieviju, būs izdevies atrast alternatīvus noieta tirgus.

Apjoma kāpums tirdzniecībā par 2% ir daudz mazāks nekā reālais algu pieaugums ekonomikā, kas šogad tuvojas divciparu skaitlim. Tas norāda uz iedzīvotāju piesardzību un pieaugošo vēlmi veidot uzkrājumus.

Šodien publicētais Lietuvas ceturtā ceturkšņa IKP pieaugums 2.4% apmērā pret pērno gadu arī ir samazinājums pret iepriekšējiem periodiem un norāda uz ekonomikas bremzēšanos.”