Nordea komentārs par ārējo tirdzniecību 2013.gada decembrī: preču eksportā straujš kritums | Luminor

2013. gada decembrī, salīdzinājumā ar novembri preču eksporta vērtība faktiskajās cenās samazinājās par 12,2%, bet importa vērtība samazinājās par 4,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati. Tādējādi decembrī ārējās tirdzniecības bilance pasliktinājās, eksportam kopējā ārējās tirdzniecības apjomā samazinoties līdz 45,0%.

Nordea Markets vecākais pārdošanas vadītājs Gints Belēvičs:

„Decembrī preču eksporta vērtība piedzīvoja strauju kritumu par 12,2% salīdzinājumā ar novembra apjomiem. Tas gan nav nekas neparasts, jo gada pēdējā mēnesī ierasti ir novērojams kritums ārējās tirdzniecības apjomos. Paredzams arī, ka šī gada janvārī varētu turpināties gan importa, gan eksporta apjomu krišanās. Ja salīdzinām preču eksporta kopapjomu decembrī pret 2012.gada decembra rādītāju, tad pieaugums ir tikai 0.6%, savukārt importa apjomā novērots kritums 0.9% apmērā.

Gada griezumā ātrais novērtējums liecina, ka eksports ir audzis par aptuveni 1.5%, savukārt imports piedzīvojis kritumu par 0.2%. Priecē tas, ka tirdzniecības bilance ir uzlabojusies, taču eksporta pieaugums ir mazāks nekā tika gaidīts. Īpaši slikta tendence novērojama pērn otrajā pusgadā, kad piecus no sešiem mēnešiem preču eksporta vērtība bijusi mazāka par 2012.gada attiecīgā mēneša vērtību.”