Nordea komentārs par ārējo tirdzniecību 2013.gada maijā: preču ārējās tirdzniecības apgrozījums krītas, bet bilance turpina uzlaboties | Luminor

2013.gada maijā salīdzinājumā ar aprīli preču eksporta vērtība faktiskajās cenās samazinājās par 4,5%, bet importa – par 9,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati. Maijā ārējās tirdzniecības bilance uzlabojās, eksportam kopējā ārējās tirdzniecības apjomā palielinoties līdz 46,3%.

Nordea bankas Latvijā galvenais ekonomists Andris Strazds:

„Maijā preču ārējās tirdzniecības apgrozījums salīdzinājumā ar aprīli un martu būtiski samazinājās. Visstraujākais kritums bija vērojams dzelzs un tērauda eksportā (par 39% mēneša griezumā) un dzelzs un tērauda importā (par 23%), kas, protams, skaidrojams ar „Liepājas metalurga” nedienām. Tomēr neskatoties uz eksporta vērtības kritumu mēneša griezumā, gada griezumā tā joprojām saglabājusies aptuveni pagājušā gada maija līmenī. Turklāt Latvijai ļoti svarīgās kokrūpniecības nozares eksports maijā, salīdzinājumā ar aprīli, krities vien nedaudz (par 2%), bet gada griezumā joprojām uzrāda noturīgu pieaugumu.

Preču tirdzniecības bilance maijā turpināja uzlaboties jau otro mēnesi pēc kārtas, kritumam importā pārsniedzot samazinājumu eksportā. Aprīlī un maijā kopā, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo periodu, tirdzniecības bilances deficīts ir samazinājies par vairāk nekā 120 miljoniem latu. Tam, savukārt, būs pozitīva ietekme uz ekonomikas apjoma rādītājiem otrajā ceturksnī.”