Nordea komentārs par ārējo tirdzniecību 2014.gada aprīlī: Eksports stagnē, tirdzniecības bilance uzlabojas | Luminor

2014. gada aprīlī salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi preču eksporta vērtība faktiskajās cenās samazinājās par 1,8% un importa – par 3,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati. Aprīlī Latvija eksportējusi preces 839,6 milj. eiro apmērā, bet importējusi – par 1040,7 eiro.

Nordea Markets vecākais pārdošanas vadītājs Gints Belēvičs:

„Aprīļa eksporta dati labi parāda, cik nozīmīgs statistikā ir bāzes efekts. Ja martā eksporta pieaugums mēneša griezumā bija negaidīti liels - 7,3%, tad jau aprīlī šis rādītājs piedzīvoja korekciju, eksportam samazinoties par 1,8% pret martu. Ja salīdzinām ar pērno gadu, tad šogad aprīlī esam eksportējuši par 0,7% vairāk.

Marta labie farmācijas produktu eksporta dati, liek aprīlī novērotajam kritumam pret martu (-24,8%) izskatīties ļoti lielam, taču patiesībā situācija šajā nozarē ir salīdzinoši laba, pat ņemot vērā, ka Krievija un Ukraina ir nozīmīgākie ārējās tirdzniecības partneri Latvijas medikamentu ražotājiem.

Joprojām spēcīgu rezultātu uzrāda koka un koka izstrādājumu eksports, kur mēneša apjoms jau otro mēnesi pēc kārtas bijis virs 150 miljoniem EUR, un gada griezumā aprīļa pieaugums bijis 8,2% apmērā.

Importa struktūrā lielāko kritumu no galvenajām nozarēm piedzīvojis sauszemes transporta līdzekļu un to daļu imports. Jau vairākus mēnešus pēc kārtas sauszemes transporta līdzekļu imports samazinās, ja salīdzinām ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, kas ir mazliet pārsteidzošs rādītājs, ņemot vērā, ka Latvijas iedzīvotāju pirktspēja un noskaņojums uzlabojas. Acīmredzot pēdējā laikā publiskajā sektorā nav bijuši lieli automobiļu iepirkumi, kas spēj lielā mērā svārstīt sauszemes transporta līdzekļu importa datus.

Ņemot vērā importa straujāku samazināšanos, kopumā Latvijas tirdzniecības bilance ir uzlabojusies, eksportam ārējā tirdzniecības apjomā pieaugot līdz 44,7%”