Nordea komentārs par ārējo tirdzniecību 2014.gada decembrī: gads eksportā noslēdzies ar plus zīmi | Luminor

2014. gada decembrī salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi preču eksporta vērtība faktiskajās cenās samazinājās par 11,2%, savukārt importa – par 0,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) operatīvie dati.

Nordea ekonomikas eksperts Gints Belēvičs: „Kā jau prognozēts pēc rekordaugstajiem eksporta rādītājiem oktobrī, gada pēdējos divos mēnešos eksporta kopapjoms samazinājās. Decembrī eksporta kopapjoms palielinājās par 0,02%, jeb aptuveni 100 tūkstošiem eiro, ja salīdzina pret 2013.gada decembri.

Nozīmīgākajās eksporta nozarēs decembrī vērojama izaugsme pret iepriekšējā gada decembri, izņemot farmācijas nozari, kur gada griezumā novērots kritums par teju 20%. Mazumtirdzniecībai safasēto medikamentu eksports decembrī samazinājies par 6,2 miljoniem eiro, kas arī veido lielāko daļu krituma šajā nozarē.

Jāsaka gan, ka eksporta nelielo, tomēr pieaugumu decembrī lielā mērā nodrošināja reeksporta nozares, piemēram elektroierīču un elektroiekārtu eksports, kā arī sauszemes transporta līdzekļu eksports, kur pieaugums pret pērnā gada decembri bijis virs 20%.

Pēc provizoriskajiem datiem kopumā 2014.gada 12 mēnešos kopējais eksporta apjoma pieaugums ir 2,2%, kas nav slikts rādītājs, ņemot vērā izaicinājumiem pārpilno situāciju ārējos tirgos.”