Nordea komentārs par ārējo tirdzniecību 2014.gada februārī: februārī Ukrainas krīzes ietekme uz Latvijas ārējo tirdzniecību niecīga | Luminor

2014. gada februārī salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi preču eksporta vērtība faktiskajās cenās palielinājās par 7,9% un importa – par 2,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati. Februārī Latvija eksportējusi preces 797,1 milj. eiro apmērā, bet importējusi – par 942,9 milj. eiro.

Nordea Markets vecākais pārdošanas vadītājs Gints Belēvičs:

„Pēc trīs mēnešu eksporta rādītāju krituma, kas raksturīgs ziemas mēnešiem, februārī mēneša griezumā eksporta rādītājos sajutām nelielu kāpumu - par 7,9%, savukārt gada griezumā – 2,9%. Izrāvienu februāri stimulēja graudaugu eksports uz Tuvajiem austrumiem, kas būtiski pieauga gan mēneša, gan gada šķērsgriezumā. Arī koksni un tās izstrādājumus esam eksportējuši vairāk kā pērn. No svarīgākajām importa komponentēm, pateicoties relatīvi siltajam februārim un zemajām degvielas cenām, minerālo kurināmo un naftas pārstrādes produktus esam importējuši par teju 10% mazākā apjomā kā pirms gada. Šie faktori palīdz uzlabot Latvijas ārējās tirdzniecības bilanci, eksporta apjomam pieaugot līdz 45,8% no ārējās tirdzniecības.

Tirdzniecība ar Krieviju eksporta īpatsvarā palielinājusies no 8,8% janvārī līdz 10,7% februārī. Var teikt, ka pēc vājā janvāra, kas saistīts ar garajām brīvdienām Krievijā, tirdzniecība februārī ar Krieviju vēl joprojām atrodas normas robežās un krass samazinājums nav jūtams. Svarīgākās nozares, kas ražo produkciju Krievijas tirgum un pirmajos šī gada mēnešos piedzīvo vislielāko kritumu, ir zivju produktu ražotāji, savukārt farmācijas, piena pārstrādes nozarē un citiem pārtikas ražotājiem noiets ir samērojams ar iepriekšējā gada līmeņiem, vai pat palielinājies. Patieso situāciju par to, cik spēcīgi Ukrainas konflikts un rubļa vērtības samazināšanās ir ietekmējusi ārējo tirdzniecību, redzēsim marta un aprīļa datos.”