Nordea komentārs par ārējo tirdzniecību 2014.gada jūlijā: eksporta izaugsme jūlijā pārsteidz | Luminor

2014. gada jūlijā salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi preču eksporta vērtība faktiskajās cenās pieauga par 9,0% un importa – par 6,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) operatīvie dati. Gada griezumā jūlijā eksports bijis par 7,4% lielāks nekā pērn, savukārt imports samazinājies par 3,5%.

Nordea ekonomikas eksperts Gints Belēvičs: „Ārējās tirdzniecības aktivitāte šogad jūlijā bijusi pārsteidzoši augsta. It sevišķi, raugoties uz eksportu. Reti gadās pieredzēt, ka mēneša ietvaros eksporta apjoma pieaugums sastāda 9,0%, savukārt gada griezumā jūlijā esam eksportējuši par 7,4% vairāk nekā pērn.

Statistikas dati liecina, ka labajiem eksporta rādītājiem „pie vainas” ir kokrūpniecība nozare, kas jūlijā eksportējusi preces vairāk kā 160 miljonu eiro vērtībā. Tas ir gandrīz par trešdaļu vairāk nekā pērn tajā pašā periodā un par 11,2% vairāk nekā jūnijā. Labus rādītājus uzrādījis arī elektroierīču un elektroiekārtu eksports, kur lielu daļu apjoma gan veidojis reeksports, piemēram uz citām Baltijas valstīm. Arvien vairāk sajūtam arī „Liepājas metalurga” efekta izzušanu, kas bojāja statistiku pērnajā gadā un šī gada sākumā.

Kopumā šī gada pirmajos septiņos mēnešos Latvijas preču eksporta apjoms palielinājies par 2,5%, un lauvas tiesu šī kāpuma esam ieguvuši tieši jūlijā. Turpmākajos mēnešos statistikas datos sāks atspoguļoties Krievijas embargo efekts, kas varētu bremzēt eksporta izaugsmi. Tomēr, ja kokrūpniecības nozare, kas veido vislielāko īpatsvaru Latvijas eksportā, turpinās tendenci, tad šogad eksportā novērosim nelielu, bet tomēr pieaugumu.”