Nordea komentārs par ārējo tirdzniecību 2014.gada maijā: Eksports turpina stagnēt, tirdzniecības bilance uzlabojas | Luminor

2014. gada maijā salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi preču eksporta vērtība faktiskajās cenās samazinājās par 3,6% un importa – par 5,0%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati. Aprīlī Latvija eksportējusi preces 809,4 milj. eiro apmērā, bet importējusi – par 988,4 eiro.

Nordea Markets vecākais pārdošanas vadītājs Gints Belēvičs:

„Maijā, salīdzinot pret iepriekšējo mēnesi diezgan strauju kritumu piedzīvojis gan preču eksports, gan imports. Zemā aktivitāte ir neliels pārsteigums, jo maijā no statistikas datiem vajadzēja sākt izzust „Liepājas metalurga” efektam. Vājos datus var skaidrot gan daļēji ar to, ka maija sākumā Latvijā bija garas svētku brīvdienas, gan ar pieprasījuma mazināšanos no Krievijas un Igaunijas, kā arī vājāku nekā plānots ekonomikas attīstību eiro zonas valstīs. Skaidrs, ka arī izejvielu un preču cenas, kas pēdējā gada laikā saglabājušās iepriekšējos līmeņos, vai pat nedaudz kritušās, nekādi nav veicinājušas ārējās tirdzniecības rādītāju izaugsmi faktiskajās cenās. Pret pērnā gada maiju eksports pieaudzis par 0,7%, savukārt imports samazinājies par 1,5%.

Neskatoties uz vājo kopainu, joprojām spēcīgu rezultātu uzrāda koka un koka izstrādājumu eksports, kur mēneša apjoms jau trešo mēnesi pēc kārtas bijis virs 150 miljoniem EUR, un gada griezumā maija pieaugums bijis 6,3% apmērā. No statistikas datiem pamazām pazūdot „Liepājas metalurga” ražojumiem, krasus pieauguma rādītājus demonstrē arī dzelzs un tērauda eksports (+48,1%), kā arī dzelzs un tērauda izstrādājumi (+23,0%). Šajā nozarē rādītāji uzlabojušies arī mēnešu griezumā, taču tas nav spējis kompensēt kopējo tendenču lejupvērsto ietekmi.

Maijā pret iepriekšējo mēnesi stipri samazinājies augu valsts produktu eksports, kas galvenokārt ietver graudus un rapsi, taču tas saistīts ar sezonāliem faktoriem, jo vasaras mēnešos ierasti šīs kultūras eksportējam krietni mazāk.

Ņemot vērā importa straujāku samazināšanos, kopumā Latvijas tirdzniecības bilance ir uzlabojusies, eksportam ārējā tirdzniecības apjomā pieaugot līdz 45,0%”

Share on FacebookShare on Twitter