Nordea komentārs par ārējo tirdzniecību 2014.gada pirmajā pusgadā: Vājas eksporta izaugsmes gads turpinās | Luminor

Šogad pirmajā pusgadā Latvija eksportējusi preces 4,8 miljardu eiro apmērā, bet importējusi – par 6 miljardiem eiro. Salīdzinot ar 2013.gada gada pirmo pusgadu, preču eksporta apjoms faktiskajās cenās palielinājās par 74,5 milj. eiro jeb 1,6%, bet importa apjoms samazinājās par 55 milj. eiro jeb 0,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati.

Nordea Markets vecākais pārdošanas vadītājs Gints Belēvičs:

„Apkopojot pirmā pusgada ārējās tirdzniecības rezultātus, nekādas jaunas atklāsmes neparādās. Latvijas eksports turpina stagnēt, uzrādot ļoti nelielus pieauguma rādītājus, savukārt imports pat mazliet samazinās. Šādu tendenci ar nelielām svārstībām varam novērot jau aptuveni gadu. Lai gan šī gada sākumā bija lielas cerības, ka eksports sāks atkopties, pateicoties straujākai izaugsmei Eiropā, šobrīd izskatās, ka Latvijas eksportētājus vēl vismaz pusgadu sagaida lieli izaicinājumi.

Krievijas embargo tiešā ietekme šogad no Latvijas kopējā eksporta varētu nodzēst aptuveni 20-30 miljonus eiro, kas nav liels skaitlis uz kopējā fona, kas šogad pirmajā pusgadā bijis 4,8 miljardu EUR apmērā. Lielākas bažas šobrīd rada eirozonas izaugsme, kas nav izrādījusies tik spēcīga kā tika prognozēts, kā arī Krievijas embargo netiešā ietekme, kas pavājinās arī mūsu kaimiņvalstu un citu ārējās tirdzniecības partneru tautsaimniecības. Pārtikas produktu ražotājiem parorientēšanās uz citiem tirgiem būs sarežģīta, jo arī citur pasaulē noskaņojums šobrīd nav no labākajiem un pieprasījums ir samērā vājš. Pārtikas preču piedāvājuma pārpalikums Eiropā radīs gan spiedienu uz cenām, gan veidos šķēršļus jaunu tirgu apgūšanai. Īpaši to izjutīs to pārtikas produktu ražotāji, kuru produktiem ir īsi realizācijas termiņi un kur nav iespējams aizkavēt vai apturēt produkta ražošanu (piena produkti, svaigi augļi, dārzeņi).”

Share on FacebookShare on Twitter