Nordea komentārs par ārējo tirdzniecību 2014.gada pirmajos trīs ceturkšņos: Liepājas metalurga darbības atjaunošana būtiski uzlabos Latvijas eksporta rādītājus | Luminor

2014. gada pirmajos deviņos mēnešos preču eksporta apjoms faktiskajās cenās salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn palielinājies par 144,1 milj. eiro jeb 2,0%, bet importa apjoms samazinājies par 103,2 milj. eiro jeb 1,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati.

Nordea ekonomikas eksperts Gints Belēvičs:

„Par pirmajiem deviņiem mēnešiem apkopotie ārējās tirdzniecības dati nekādas būtiskas jaunas atklāsmes nesniedz – šogad esam eksportējuši mazliet vairāk kā pērn, savukārt imports bijis mazāks par attiecīgajā periodā pagājušogad uzrādītajiem rezultātiem. Tas ir ļāvis Latvijas ārējās tirdzniecības bilancei uzlaboties, un pēc pirmajiem trim ceturkšņiem eksports kopējā tirdzniecības bilancē sasniedzis 44,6%.

Turpinoties iesāktajai tendencei un ņemot vērā faktu, ka graudaugu cenas pasaules biržās ir būtiski zemākas nekā pagājušajā rudenī, visticamāk, gada pēdējos trīs mēnešos eksporta izaugsme mazliet bremzēsies, taču tik un tā būs tuvu 2% robežai.

Nākamajā gadā papildu dzinuli eksporta apjomiem varētu dot Liepājas metalurga ražošanas atsākšanās. Tās ietekme uz eksportu un Latvijas ekonomiku kopumā būs lielā mērā atkarīga no tā, cik veiksmīgi uzņēmuma jaunajiem īpašniekiem izdosies atgriezties pasaules tirgos ar Liepājas metalurga produkciju.

Ļoti svarīgs faktors Latvijas eksportspējai nākamajā gadā būs Eiropas Savienības valstu ekonomikas atkopšanās temps pēc finanšu un parādu krīzes. Prognozes nākamajam gadam paredz ļoti vāju un nevienmērīgu izaugsmi Eiropā, kas nesola vieglus laikus mūsu eksportētājiem. Ņemot vērā lejupvērstos riskus tuvākajā nākotnē, ja nākamgad izdosies saglabāt līdzīgus eksporta pieauguma tempus, tas būs labs rezultāts.”