Nordea komentārs par ārējo tirdzniecību 2015.gada aprīlī: pavasara uzplaiksnījums eksporta rādītājos | Luminor

2015. gada aprīlī salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi preču eksporta vērtība faktiskajās cenās palielinājās par 4,5%, savukārt importa – par 0,5%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) operatīvie dati. Gada griezumā aprīlī eksports bijis par 7% lielāks nekā pērn, savukārt imports samazinājies  par 1,4%.

Nordea bankas ekonomikas eksperts Gints Belēvičs:

„Ārējā tirdzniecībā šogad novērojamas viļņveidīgas svārstīgas – pēc labas gada izaugsmes janvārī, nākamajos divos mēnešos eksporta apjomi salīdzinājumā ar attiecīgajiem periodiem pērn bija mazāki, taču jau aprīlī eksports atkal atguvies, uzrādot spēcīgu izaugsmi gan mēneša, gan gada griezumā. Nedaudz krītoties arī eksporta apjomam gada griezumā, ir izdevies uzlabot ārējās tirdzniecības bilanci, eksportam palielinoties līdz 46%.

Latvijas svarīgākā eksportnozare – kokapstrāde - joprojām turpina dominēt ar vairāk nekā 165 miljonu eiro eksporta apgrozījumu aprīlī. Liels apjoma kāpums bijis elektroierīču eksportā (+26,8% pret 2014.gada aprīli), kas visticamāk radies no importētās produkcijas reeksporta.

Pretēji gaidītajam, nekādus būtiskus pieaugumus aprīlī nav uzrādījušas dzelzs un tērauda eksportnozares, pret pērno gadu pat uzrādot nelielu kritumu. Pagaidām arī izskatās, ka tuvākajā nākotnē lielas pozitīvas pārmaiņas šajā nozarē nebūs vērojamas.

Kopumā pirmajos četros mēnešos eksporta apjoms palielinājies par 2,1%, kas, ņemot vērā nelabvēlīgo ārējo vidi, ir atzīstams rezultāts. Krievijas aizliegums ievest zivju produkciju no Latvijas turpmākajos mēnešos atstās negatīvu ietekmi uz Latvijas pārtikas ražotāju rādītājiem, un lai gan atsevišķiem uzņēmumiem tas nozīmē būtisku ražošanas apjoma kritumu, uz kopējiem eksporta rādītājiem tas būtisku ietekmi neatstāj.”