Nordea komentārs par ārējo tirdzniecību 2015.gada martā: kokrūpniecība ļauj eksportam turēties iepriekšējā gada līmenī | Luminor

2015. gada martā salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi preču eksporta vērtība faktiskajās cenās palielinājās par 12,2%, savukārt importa – par 14,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) operatīvie dati. Gada griezumā martā eksports bijis par 0,3% mazāks nekā pērn, savukārt imports samazinājies  par 3,7%.

Nordea ekonomikas eksperts Gints Belēvičs:

„Martā, atgriežoties lielākai aktivitātei ārējā tirdzniecībā, salīdzinot ar februāri būtiski palielinājās gan preču eksporta, gan importa apjomi. Svarīgāks rādītājs ir gada pieaugums, kur negatīvi rādītāji fiksēti gan eksportā, gan importā. Kritums eksporta marta datos par 0,3% varētu būt saistīts arī ar pagājušā gada marta rezultātiem, kas bija pārsteidzoši labi.

Lielā mērā marta un pirmā ceturkšņa eksportu „izvelk” Latvijas galvenā eksporta nozare - kokrūpniecība-, kur gada griezumā martā fiksēts apjomu pieaugums par 12,2%, sasniedzot teju 170 miljonu eiro atzīmi. Bez pieauguma šajā nozarē, kopējie eksporta skaitļi izskatītos visnotaļ nelāgi ar negatīviem izaugsmes rādītājiem gan marta, gan pirmā ceturkšņa, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Labi rādītāji kokapstrādes nozarē ir mēbeļu ražotājiem, it sevišķi tiem, kas orientējas uz vietējo tirgu.

Kopumā pirmajā ceturksnī eksporta apjomi Latvijā pieauguši par 0,4%, kas no vienas puses nav pārāk labs rādītājs, bet no otras puses, ņemot vērā nelabvēlīgo ārējo vidi, ir pieņemams rezultāts. Kā jau tas bija gaidāms, būtiski samazinās Krievijas kā eksporta tirgus nozīme, kuras īpatsvars eksportā martā bija vairs tikai 6,6%.”