Nordea komentārs par ārējo tirdzniecību 2016. gada februārī: kokapstrādes nozare palielina dominanci preču eksportā | Luminor

2016. gada janvārī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu preču eksporta vērtība faktiskajās cenās samazinājās par 1,2%, savukārt importa – par 5%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) operatīvie dati.


Nordea Markets vecākais pārdošanas vadītājs Gints Belēvičs:

„Jau trešo mēnesi pēc kārtas eksporta dati ir ar negatīvu pieaugumu pret iepriekšējā gada attiecīgo periodu. Pēc dramatiska krituma janvārī februārī kopējā tendence joprojām saglabājas negatīva, lai arī šogad februāri bija 29 dienas, turklāt 2015. gada februāris bija pērnā gada sliktākais mēnesis eksporta datos.

Pozitīva ziņa ir, ka lielāko daļu eksporta krituma veido industrijas, kur dominē reeksports: elektroierīces un elektroiekārtas, naftas produkti, kā arī sauszemes transporta līdzekļi. Savukārt fantastisku rezultātu uz kopējā negatīvā fona ir nodemonstrējusi kokapstrādes industrija, kur pieaugums 20,8% pret pērnā gada februāri un tikpat iespaidīgs (19,5%) pieaugums pret šī gada janvāri. Februārī koka un koka izstrādājumu eksports nu jau ir pārsniedzis piektdaļu no visa Latvijas preču eksporta kopējā apjoma.

Kopumā divos mēnešos preču eksporta apjoms faktiskajās cenās samazinājies par 6,1%, un šobrīd nav signālu, kas liecinātu par strauju augšupeju tuvākajā laikā. Gan vāja ārējā vide, gan zemās ražošanas cenas būs par iemeslu tam, ka, visticamāk, šogad preču eksporta kopapjoms būs līdzīgs 2015. gada apjomam, iespējams pat mazāks.”