Nordea komentārs par ārējo tirdzniecību 2016. gada novembrī: kokrūpniecībā izcils mēnesis eksportētājiem | Luminor

2016. gada novembrī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgu periodu preču eksporta vērtība faktiskajās cenās palielinājās par 3,4%, savukārt importa – par 3,2%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) operatīvie dati.

Nordea ekonomists Gints Belēvičs:

Novembris kopumā bijis labs mēnesis Latvijas eksportētājiem, ja drīkst atrauti vērtēt vienu periodu no visa gada snieguma. Kopumā gan pirmie 11 aizvadītā gada mēneši bijuši ar mīnusa zīmi – 1,1% kritums preču eksporta apjomos. Tikai brīnums decembrī (pieaugums par 12%) var glābt kopējos gada ciparus no krituma, taču gada aizvadītā gada sākuma tendence ir mazliet uzlabojusies un skats uz nākotni kļuvis optimistiskāks.

Novembri kā izcilu mēnesi var atzīmēt kokrūpnieki, kuru eksporta apjoms pret attiecīgo periodu pieauga par 22,4%. Arī vidēji novembris ir par piektdaļu produktīvāks eksporta mēnesis kokrūpniecības nozarē, ja vērtē pēdējo gadu.

Būtisku eksporta pieaugumu (+27,4% pret 2015. gada novembri) piedzīvoja arī sauszemes transportlīdzekļu eksports, kas varētu būt saistīts ar izmaiņām automobiļu reģistrācijas kārtībā no 2017. gada. Aktivitātes pieaugums gada izskaņā liecina, ka nodokļu optimizētāji vēl mēģina paspēt pēdējā brīdī realizēt automašīnu importa-eksporta darījumus. Šādu teoriju atbalsta arī kāpums auto importa apjomos (+15,1%).

Lai gan 2016. gads, visticamāk, būs noslēdzies ar negatīvu eksporta attīstības tendenci, importa apjomu kritums ir bijis aptuveni trīs reizes straujāks, kas ļauj uzlabot ārējās tirdzniecības bilanci. 2017. gads eksporta apjomos varētu būtu ražīgāks – Nordea banka prognozē 2,0% izaugsmi.


Papildu informācijai:
Edgars Žilde, Nordea bankas Komunikācijas projektu vadītājs, tālr.: 6 700 5434, mob.: 28 452 975, edgars.zilde@nordea.com