Nordea komentārs par iekšzemes kopprodukta apjoma izmaiņām 2013.gada 3.ceturksnī | Luminor

2013.gada trešajā ceturksnī faktiskajās cenās ir 4,3 miljardi latu (6,1 miljardi euro), liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati. Pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem 2013.gada trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2012.gada trešo ceturksni IKP salīdzināmajās cenās palielinājies par 4,5%, bet pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem, salīdzinot ar 2013.gada otro ceturksni, pieaudzis par 1,3%. 2013.gada 9 mēnešos IKP salīdzinājumā ar 2012.gada 9 mēnešiem pieaudzis par 4,2% (sezonāli neizlīdzināti dati).

 

Nordea bankas Latvijā galvenais ekonomists Andris Strazds:

„Detalizētais IKP aprēķins trešajam ceturksnim ir nedaudz pozitīvāks par pirms mēneša publicēto ātro novērtējumu, taču tendences būtiski neatšķiras. Latvijas ekonomiku šogad „izvelk” vietējā tirgus pieprasījums. Skatoties no patēriņa puses, tas ir privātais galapatēriņš, lai gan trešajā ceturksnī redzams arī neliels investīciju pieaugums. Nozaru griezumā tās ir tirdzniecības, būvniecības un komercpakalpojumu nozares. Savukārt eksports šogad „stāv uz vietas”, kas nozaru griezumā 3. ceturksnī atspoguļojas arī kā kritums lauksaimniecībā un tikai neliels pieaugums apstrādes rūpniecībā, kas ir zemāks par vidējo ekonomikā kopumā.

Gada pirmajos deviņos mēnešos ekonomikas apjoms ir pieaudzis par 4,2%, taču šobrīd izskatās, ka ceturtajā ceturksnī pieaugums gada griezumā varētu būt nedaudz zem 4% un attiecīgi šogad kopumā Latvijas ekonomika augs aptuveni par 4%.”