Nordea komentārs par iekšzemes kopprodukta apjoma izmaiņām 2014.gada 1.ceturksnī | Luminor

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem 2014.gada pirmajā ceturksnī iekšzemes kopprodukta (IKP) apjoms pēc sezonāli neizlīdzinātajiem datiem, salīdzinot ar 2013.gada pirmo ceturksni, ir palielinājies par 2,8%.

Nordea Markets vecākais pārdošanas vadītājs Gints Belēvičs:

„Pirmā ceturkšņa IKP pieauguma temps sakrīt ar pirms mēneša publicētajiem ātrā novērtējuma datiem. Tie liecina, ka šī gada pirmajā ceturksnī Latvijas ekonomikā novērojams mērens pieaugums 2,8% apmērā pret 2013.gada pirmo ceturksni.

Pateicoties labvēlīgajiem laika apstākļiem, vislielākais pieaugums novērojams būvniecībā, kas palielinājās par 24,6% pret iepriekšējā gada attiecīgo periodu. Nelielu kāpumu uzrādījušas arī nozares ar lielāko svaru IKP aprēķinā – tirdzniecība, apstrādes rūpniecība kā arī transporta un loģistikas nozare. Vienīgais būtiskais kritums novērojams pārējā rūpniecībā (-9,3%), kas, visticamāk, uzrādīja vājākus datus enerģētikas nozares dēļ – termoelektrocentrāles un koģenerācijas stacijas gada pirmajos mēnešos strādāja ar mazāku jaudu kā pērn. Par labu IKP attīstībai nav nācis arī nīkuļojošais eksports gada pirmajos divos mēnešos, tiesa marta dati jau rādīja iepriecinošāku ainu, kas ļauj optimistiskāk raudzīties uz IKP pieauguma tempu gada turpinājumā.

Nordea savu gada sākumā izteikto prognozi par IKP pieaugumu 5,0% apmērā šobrīd ir koriģējusi līdz 3,8%. Kopumā Baltijā pirmajā ceturksnī labu rezultātu ir uzrādījusi Lietuva ar 3,2% pieaugumu, taču nepatīkami pārsteidza Igaunija ar 1,4% IKP samazinājumu, kas zināmā mērā rada lejupvērstus riskus arī Latvijas ekonomikai.”