Nordea komentārs par iekšzemes kopprodukta apjoma izmaiņām 2015. gada trešajā ceturksnī: Latvijas ekonomika sāk parādīt savu patieso potenciālu | Luminor

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem 2015.gada trešajā ceturksnī iekšzemes kopprodukta (IKP) apjoms, salīdzinot ar 2014.gada attiecīgo periodu salīdzināmajās cenās ir palielinājies par 3,3%.

Nordea bankas ekonomikas eksperts Gints Belēvičs: „Šodien publicētie iekšzemes kopprodukta dati par trešo ceturksni pārsteidza pilnīgi visus, jo CSP ātrajā novērtējumā izaugsme trešajā ceturksnī tika lēsta 2,5% apmērā. Korekcija par 0,8 procentpunktiem uz augšu arī daiļrunīgi pastāsta, cik „uzticami” dažkārt var būt statistikas dati. Patīkami, protams, ka korekcija ir pozitīvajā virzienā, un šāds izaugsmes temps beidzot sāk apliecināt Latvijas tautsaimniecības patieso potenciālu. Šāda izaugsme tik tiešām ir atzīstama, ņemot vērā vēl joprojām negatīvo Krievijas efektu.

Divtik patīkami ir tas, ka viens no izaugsmes galvenajiem dzinuļiem 3.ceturksnī ir bijusi bruto pamatkapitāla veidošana, jeb investīcijas, kas turpina otrajā ceturksnī uzrādīto pieauguma tendenci. Tik liels pieaugums (6,4% apmērā) šajā rādītājā nebija novērots jau vairākus gadus. Tāpat spēcīgs turpina būt privātais patēriņš.

No iekšzemes kopprodukta sastāvdaļām šobrīd lielākās bažas varētu raisīt ārējā tirdzniecība, kur preču un pakalpojumu eksports salīdzināmajās cenās pieaug salīdzinoši lēni (+1.1%), savukārt importa pieauguma temps ir apmēram četras reizes lielāks (+4,5%).

Neraugoties uz to, mēs saglabājam pozitīvu noskaņojumu arī 2016.gadam un prognozējam IKP izaugsmi 3,0% apmērā, ko veicinās gan joprojām spēcīgais privātais patēriņš, gan lielāka aktivitāte investīciju piesaistīšanā.”


Papildu informācijai: 

Signe Lonerte, Sabiedrisko attiecību vadītāja, Nordea Latvija, tālr.: 6 700 5469, mob.:29 116 146, signe.lonerte@nordea.com