Nordea komentārs par iekšzemes kopprodukta apjoma izmaiņām 2015.gada otrajā ceturksnī | Luminor

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem 2015.gada otrajā ceturksnī iekšzemes kopprodukta (IKP) apjoms, salīdzinot ar 2014.gada attiecīgo periodu salīdzināmajās cenās ir palielinājies par 2,7%.

Nordea bankas ekonomikas eksperts Gints Belēvičs: „Šodien publicētie iekšzemes kopprodukta dati par gada otro ceturksni mazliet koriģēti uz augšu salīdzinājumā ar ātro novērtējumu. Kopumā izaugsme 2,7% apmērā pret pērnā gada attiecīgo periodu ir atzīstama, ja ņem vērā, ka Lietuvā un Igaunijā šis rādītājs ir attiecīgi 1,4% un 1,9%. Pēc triju ceturkšņu pārtraukuma arī bruto pamatkapitāla veidošana uzrādījusi izaugsmi, kas vieš vāju cerību staru, ka investīciju apjoms tuvākajā laikā turpinās palielināties.

Ar negatīvu izaugsmi šobrīd strādā būvniecības nozare, kur apjomi samazinājušies par 3,4%, turklāt nedzīvojamo un dzīvojamo ēku būvniecībā visnotaļ iespaidīgi – par attiecīgi 10% un 17%. No lielas krīzes būvniecības sektoru glābj pasūtījumi inženierbūvju celtniecībā.

No eksporta nozarēm ir vērts pieminēt tradicionālos līderus – koksnes un koka izstrādājumu, kā arī mēbeļu ražotājus, kas jau ilgāku laiku turpina palielināt savus apjomus. Strauju lēcienu uzrādījusi arī datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošana – pieaugums par 40% pret pērnā gada otro ceturksni. No apstrādes rūpniecības nozarēm visvairāk cieš pārtikas ražošana, kas zaudējusi Krievijas tirgu vairākos preču segmentos. Tāpat Krievijas ekonomikas lejupslīdi un vājo rubļa vērtību izjūt arī citas ražošanas nozares, kuras tiešā veidā embargo neskar.

Gada sākumā izteikto prognozi par IKP izaugsmi 2,6% apmērā 2015.gadam, neskatoties uz salīdzinoši labajiem otrā ceturkšņa datiem, Nordea banka samazina līdz 2,2%. Tam par pamatu kalpo joprojām lielā nenoteiktība ar Krievijas tirgu, kā arī investoru un iedzīvotāju bažas par nākotni, ko pēdējā laikā vēl vairāk pastiprinājušas lielās svārstības akciju tirgos, kā arī bažas par Ķīnas attīstību un tās efektu uz pārējo pasauli.”


Papildu informācijai: 
Signe Lonerte, Sabiedrisko attiecību vadītāja, Nordea Latvija, tālr.: 6 700 5469, mob.:29 116 146, signe.lonerte@nordea.com