Nordea komentārs par patēriņa cenām 2014. gada augustā: Piens kļuvis dārgāks? | Luminor

Vidējais patēriņa cenu līmenis 2014.gada augustā, salīdzinot ar 2013.gada augustu, palielinājies par 0,8%. Precēm cenas samazinājās par 0,1%, bet pakalpojumiem pieauga par 3,2%. Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,3%

Nordea Markets vecākais pārdošanas vadītājs Gints Belēvičs: „Pretēji gaidītajam, augustā vidējais patēriņa cenu līmenis pret iepriekšējā gada attiecīgo periodu ir audzis straujāk par visiem mēnešiem šogad. 0.8% gada inflācijas līmenis ir augstākais, ko esam novērojuši pēdējā laikā.

Statistikas dati liecina, ka augustā, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu, cenas kāpušas pienam un piena produktiem, kas ir mazliet paradoksāli, ņemot vērā Krievijas embargo un rezultējošo piena produktu būtisku cenas samazināšanos veikalos. Acīmredzot augustā cenu apsekošana tikusi veikta vēl pirms veikali paspējuši samazināt piena produktu cenas.

Vislielāko pienesumu gada inflācijas rādītājam veikuši tieši piens un piena produkti, tabakas izstrādājumi un cenu kāpums restorānos un kafejnīcās, bet lētāki palikuši augļi, degviela un siltumenerģija.

Visticamāk,  viens no skaidrojumiem salīdzinoši lielajam gada inflācijas lēcienam augustā bija 2013.gada augusts, kad patēriņa cenas piedzīvoja deflāciju pret 2012.gada augustu. Septembrī, visticamāk, atkal ieraudzīsim zemākus inflācijas rādītājus. Piemēram, Igaunijā augusta patēriņa cenas pret pērnā gada augusta cenām bija samazinājušās par 0.7%.”