Nordea komentārs par patēriņa cenām 2014. gada decembrī: inflācija tuvojas negatīvai teritorijai | Luminor

Vidējais patēriņa cenu līmenis 2014.gada decembrī, salīdzinot ar 2013.gada decembri, palielinājies par 0,2%. Precēm cenas samazinājās par 0,9% bet pakalpojumiem pieauga par 3,3%.

Nordea ekonomikas eksperts Gints Belēvičs: „Vērojot energoresursu cenu tendenci gada izskaņā un iepriekš publicētos citu Eirozonas valstu patēriņa cenu datus, varēja sagaidīt, ka decembrī Latvijā inflācija būs ļoti mērena. Šogad gada inflācijas rādītājs Latvijā mēnesi no mēneša svārstījies starp nulli un 1%, un arī decembris nav bijis izņēmums. Jau ierasti lielākais inflācijas dzinējspēks ir pakalpojumu sektors, kur cenas kāpušas straujāk, savukārt precēm cenas decembrī, ja salīdzina ar 2013.gadu, ir samazinājušās par teju vienu procentu. Gada laikā degvielas cenas ir samazinājušās par 12,3%, kas ir galvenais deflāciju veicinošais faktors šobrīd. Joprojām relatīvi lēta ir pārtika, kur vislielāko ietekmi uz cenu mazināšanos atstāj piena produkti.

Decembrī Eirozonā gada inflācija „iesoļojusi negatīvā teritorijā”, pārvēršoties par 0,2% deflāciju – pirmo reizi kopš 2009.gada decembra. Līdzīga parādība novērota arī mūsu kaimiņvalstīs ar deflāciju Lietuvā 0,3% apmērā, savukārt Igaunijā – ar 0,5%. Igaunijā deflācija novērota jau piekto mēnesi pēc kārtas. Strauji nokritušās energoresursu cenas nesola inflācijas kāpumu vismaz tuvākajā pusgadā, neskatoties uz to, ka eiro kļuvis ievērojami lētāks. Izvairīšanās no deflācijas spirāles būs Eiropas Centrālās bankas galvenais uzdevums tuvākajā laikā, taču jautājums, vai jau tuvākajā laikā plānotie „naudas drukāšanas” pasākumi būs pietiekami efektīvi, lai atgrieztu Eiropu uz ilgtspējīgas izaugsmes ceļa, joprojām paliek atklāts.”