Nordea komentārs par patēriņa cenām 2014. gada oktobrī: Neveselīgi dzīvot kļūst arvien dārgāk | Luminor

Vidējais patēriņa cenu līmenis 2014.gada oktobrī, salīdzinot ar 2013.gada oktobri, palielinājies par 0,7%. Precēm cenas samazinājās par 0,2%, bet pakalpojumiem pieauga par 2,9%. Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,5%

Nordea ekonomikas eksperts Gints Belēvičs:

„Oktobra patēriņa cenu indeksa dati nedaudz stabilizējuši inflācijas salīdzinoši straujo kāpumu, kas novērots augustā un it sevišķi septembrī, kad gada inflācija sasniedza 1,0%. Kopumā eirozonā inflācijas rādītājs oktobrī bija 0.4% un lielāko daļu cenu līmeņa kāpuma nodrošinājuši pakalpojumi, kā arī alkohols un tabakas izstrādājumi.

Latvijā visvairāk cenu kāpumu gada griezumā ietekmējušas tabakas izstrādājumu cenas (pieaugums par 8,6%) un alkoholiskie dzērieni, kur kāpums par 1,3%. Iedzīvotājiem, kuru patēriņa grozā nav šo veselībai kaitīgo produktu, vidējais cenu pieaugums pēdējā gada laikā varētu būt apmēram 0,4%.

Dārgāk kļuvis arī uzturēt mājokli – cenas kāpušas par 1,5%, kur savu lomu noteikti spēlējis ūdensapgādes tarifu pieaugums gada vidū. Līdz ar elektroenerģijas tirgus atvēršanu mājsaimniecībām no nākamā gada sākumā, sagaidāms, ka mājokļa uzturēšanas pozīcija varētu būt viens no galvenajiem inflācijas virzītājspēkiem 2015.gadā.

Gada griezumā lētāka kļuvusi pārtika, kur lielu lomu spēlē piena produktu cenu samazināšanās Krievijas embargo ietekmē. Arī degvielas cenas turpina būt zemas (-2,2% pret pagājušā gada oktobri), sasniedzot pēdējo četru gadu zemāko līmeni.”