Nordea komentārs par patēriņa cenām 2015. gada jūnijā: inflācija atgriežas ierastākā līmenī | Luminor

Vidējais patēriņa cenu līmenis 2015.gada jūnijā, salīdzinot ar 2014.gada jūniju, palielinājies par 0,6%. Precēm cenas samazinājušās par 0,4%, bet pakalpojumiem pieaugušas par 3,3%. Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,6%.

Nordea bankas ekonomikas eksperts Gints Belēvičs:

„Pēc maijā uzrādītā straujā inflācijas lēciena 1,2% apmērā, jūnijā inflācijas rādītājs atgriezies tajā līmenī, kuru pēdējā laikā bijis ierastāk redzēt. Kā jau pēdējā laikā novērots, vislielākais inflācijas bremzētājs ir degvielas cenas, kuru ietekme atsevišķi uz inflāciju gada griezumā bijusi mīnus 0.61 procentpunkts. Tāpat savu artavu dod siltumenerģijas, gaļas un piena produktu cenu samazināšanās. Savukārt vislielākais inflācijas veicinātājs ir elektroenerģijas cenu kāpums gada sākumā, kas savu efektu atstās visu šo gadu.

Šobrīd lielākais inflācijas bremzētājs Latvijā ir degvielas cenas, taču naftas cenu krituma efekts, tuvojoties gada izskaņai, arvien vairāk izzudīs no inflācijas rādītājiem, liekot inflācijai pieaugt straujāk nekā līdz šim. Savukārt dabas gāzes tarifs, kas tiek noteikts ar pusgada nobīdi, ļaus samazināt izdevumus par mājokli. Pagaidām nav iemeslu runāt arī par pārtikas cenu kāpumu. Pateicoties tam, ka izejvielu cenas pasaules biržās ir zemas, kā arī Krievijas tirgus arvien grūtākai pieejamībai, ražotājiem nākas sīvāk konkurēt vietējā tirgū, tai skaitā konkurējot ar zemāku cenu.

Kopumā šajā gadā Nordea joprojām prognozē mērenu vidējo gada inflāciju līdz 1,0%, ko nodrošinās relatīvi zemās izejvielu cenas, kā arī kopējā zemās inflācijas vide Eiropā."