Nordea komentārs par patēriņa cenām 2016. gada aprīlī: Deflācija pieņemas spēkā | Luminor

Vidējais patēriņa cenu līmenis 2016.gada aprīlī, salīdzinot ar 2015.gada aprīli, samazinājies par 0,8%. Precēm cenas samazinājušās par 1,4%, bet pakalpojumiem pieaugušas par 0,9%.

Nordea Markets vecākais pārdošanas vadītājs Gints Belēvičs:


„Šis gads joprojām rit deflācijas zīmē, aprīlī patēriņa cenu kritumam sasniedzot 0,8% gada griezumā. Skaidrojums patēriņa cenu samazinājumam joprojām paliek vecais – lēti naftas produkti un zemas izejvielu cenas. Spēku pamazām zaudē arī pakalpojumu cenu kāpums, ko ierastāk bija redzēt starp 2 un 3 procentiem, savukārt aprīlī pieaugums bijis vairs tikai 0,9%.

Lai gan mēneša griezumā degvielas cenās novērots salīdzinoši liels kāpums (0,17 procentpunkti), naftas cenai turpmāk būtiski nekāpjot, no deflācijas zonas šogad izrauties būs praktiski neiespējami, jo pašlaik eiro izteiksmē naftas cena aizvadītajā gadā zemāka bija tikai pašā gada izskaņā.

Lielāku pienesumu deflācijas veicināšanā aizvadītajā mēnesī devusi siltumenerģija, kas kļuvusi būtiski lētāka pret iepriekšējā gada attiecīgo periodu, turklāt arī mēneša griezumā bijusi vislielākais deflāciju veicinošais faktors. Ņemot vērā, ka siltumenerģijas cenas bieži vien tiek noteiktas vadoties no naftas cenām, turklāt ar aptuveni pusgada nobīdi, visticamāk, vēl vismaz pāris mēnešus siltumenerģijas cena turpinās samazināties.”


Papildu informācija:

Signe Lonerte, Nordea bankas Komunikācijas departamenta vadītāja Baltijas valstīs, tālr.: 6 700 5469, mob.: 29 116 146, signe.lonerte@nordea.com