Nordea komentārs par patēriņa cenām 2016. gada oktobrī: Inflācija sasniedz 1,0% | Luminor

Vidējais patēriņa cenu līmenis 2016. gada oktobrī, salīdzinot ar 2015. gada oktobri, palielinājies par 1,0%. Precēm cenas palielinājušās par 0,3%, bet pakalpojumiem pieaugušas par 2,9%.

Nordea bankas ekonomists Gints Belēvičs:

„Oktobris pasaules tirgos iezīmējās ar salīdzinoši strauju naftas cenu pieaugumu, kam līdzi gāja arī ASV dolāra stiprums – tādējādi naftas cena eiro izteiksmē sasniedza līmeņus, kādi nebija novēroti kopš 2015. gada ceturkšņa. Šāds cenas kāpums galvenokārt saistīts ar ziņām, ka OPEC varētu vienoties par naftas ieguves ierobežošanu. Pēdējās divās nedēļās gan šim paziņojumam tirgus vairs īpaši netic, tādējādi naftas cena ir atgriezusies krietni zem 50 USD atzīmes. Tas nozīmē, ka jau novembrī, visticamāk, vidējās degvielas cenas būs atgriezušās septembra līmenī, kas kopumā neļaus inflācijai Latvijā pārsniegt 1.0% robežu.

Interesanti, ka pēc ilgiem laikiem (kopš 2015. gada maija) arī preču cenu izmaiņas gada laikā ir ar pozitīvu zīmi, jo līdz šim preču cenām bija tendence samazināties, un inflāciju, galvenokārt, virzīja pakalpojumu cenu kāpums. Tiesa, tā kā pakalpojumiem patēriņa grozā ir mazāks īpatsvars kā precēm, pakalpojumu cenu kāpumam pēdējā laikā bija vēl lielākas deflācijas bremzējoša ietekme.

Ja vērtē pēdējo 12 mēnešu vidējo patēriņa cenu līmeni, tad joprojām novērojama deflācija 0,1% apmērā. Visticamāk līdz gada beigām gada vidējā inflācija nedaudz, bet mazliet tomēr pārsniegs nulles robežu.”


Papildu informācijai:
Edgars Žilde, Nordea bankas Komunikācijas projektu vadītājs, tālr.: 6 700 5434, mob.: 28 452 975, edgars.zilde@nordea.com