Nordea komentārs par patēriņa cenu pārmaiņām 2014.gada aprīlī: Inflācija šogad saglabājas zema | Luminor

Vidējais patēriņa cenu līmenis 2014.gada aprīlī, salīdzinot ar 2013.gada aprīli, palielinājās par 0,7%, liecina Centrālās Statistikas pārvaldes dati. Precēm cenas nemainījās, bet pakalpojumiem cenas pieauga par 2,6%. Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,1%.

Nordea Markets Vecākais pārdošanas vadītājs Gints Belēvičs: „Aprīļa patēriņu cenu izmaiņu datos nekādi pārsteigumi vai krasas svārstības nav novērojami. Preču cenas šogad salīdzinājumā ar pērnā gada aprīli nav mainījušās, bet pakalpojumi kļuvuši dārgāki par 2,6% - tendence, ko vērojam jau gada pirmajā ceturksnī.

Vislielāko ietekmi uz inflācijas kāpumu pakalpojumu sektorā veidoja cenu pieaugums viesnīcās, restorānos, kā arī atpūtas un kultūras pasākumos, savukārt inflāciju bremzējošs faktors ir bijis cenu samazinājums transporta un sakaru pakalpojumiem. Visredzamākajā preču grupā – pārtikas precēs cenas gada laikā pieaugušas par 0,5%, kur vislielāko lomu spēlēja cenu kāpums pienam, piena produktiem, kartupeļiem un gaļai.

Jāteic, ka no ilgtspējīgas attīstības prizmas skatoties preču inflāciju varētu vēlēties mazliet lielāku, savukārt pakalpojumiem – mazāku nekā tā ir šobrīd. Tas veicinātu pieprasījumu, ražošanas attīstību un mazinātu deflācijas riskus.”