Pētījums: 47% kredītņēmēju nedomā par savu tuvinieku labklājību | Luminor

 

Kredītņēmēji Latvijā pret savas ģimenes drošību izturas bezatbildīgi. Šādus secinājumus uzrāda apdrošināšanas sabiedrības ERGO un NORDEA bankas veiktais pētījums* par kredītņēmēju dzīvības apdrošināšanas tendencēm Latvijā. Pētījumā secināts, ka 47% kredītņēmēju varētu iegādāties dzīvības apdrošināšanu, taču naudu iztērē, piemēram, izklaidējoties vai pērkot saldumus.


47% respondentu norāda, ka ikdienā varētu samazināt savus tēriņus 10 līdz 15 latu robežās, lai būtu iespēja iegādāties dzīvības apdrošināšanu. Pētījumā noskaidrots, ka 29% būtu ar mieru samazināt saldumu un citu uzkodu lietošanu, 23% varētu retāk apmeklēt kino vai teātri, 19% mazāk smēķēt un lietot alkoholu. Visvairāk cilvēku nav gatavi atteikties no auto lietošanas vai ceļojumiem, bet 12% vispār nav gatavi no kaut kā atteikties par labu dzīvības apdrošināšanai, kas neparedzētā situācijā viņu ģimenei sniegtu finansiālu atbalstu.


Tikai 5% uzskata, ka ar viņiem nekas ļauns nenotiks

Puse jeb 49% aptaujāto kā iemeslu kredītņēmēja dzīvības apdrošināšanas neesamībai, norāda pakalpojuma dārdzību. Savukārt 5% aptaujāto jūtas tik pārliecināti, ka ar viņiem nekas ļauns nevar notikt, tāpēc dzīvības apdrošināšana nav nepieciešama, bet 3% šim jautājumam uzmanību nepievērš laika trūkuma dēļ.
„Lai arī liela daļa kredītņēmēju norāda, ka dzīvības aprosināšanas iegāde ir pārāk dārga, tomēr vērojama pozitīva tendence - daļa kredītņēmēju, kuriem šobrīd nav dzīvības apdrošināšana, saskata iespēju atteikties no kādiem ikmēneša izdevumiem par labu dzīvības apdrošināšanas iegādei. Daudziem no mums dzīvības apdrošināšana ir kļuvusi par neatņemamu dzīves sastāvdaļu, tās pieejamību apliecina arī klientu ikmēneša iemaksa, kas vidēji ir 15 -20 latu robežās. Zīmīgi, ka apdrošināto un neapdrošināto kredītņēmēju ienākumi uz vienu mājsaimniecības locekli ir praktiski vienādi, secināts pētījumā. Polises pieejamību pamato arī stabili pieaugošais dzīvības apdrošināšanas pakalpojuma pieprasījums, tāpēc aizbildināšanās ar dzīvības apdrošināšanas dārdzību, visticamāk, nav pamatota,” komentē apdrošināšanas sabiedrības ERGO valdes locekle Baltijā Ingrīda Ķirse.


Kredītņēmējus visvairāk satrauc darba zaudēšana

Pētījums arī parādījis, ka kredītņēmēji, kuriem ir dzīvības apdrošināšana, pret savu nākotni izturas atbildīgāk nekā tie, kuriem tādas nav. Galvenie iemesli, kas kredītņēmējus visvairāk biedē, lai varētu pilnvērtīgi turpināt pildīt uzņemtās kredītsaistības, ir:

  • Darba zaudēšana - 34%
  • Darbspēju zaudēšana - 25%
  • Ilgstoša slimošana - 21%
  • Apgādnieka nāve - 13%
  • Ģimenes pieaugums - 4%
  • Cits variants - 1%
  • Tikai 2% jūtas pasargāti„Nordea bankai kā vienai no lielākajiem kreditētājiem Latvijā ir būtiski, lai mūsu klienti jūtas droši un pasargāti.  Dzīvības apdrošināšana kopā ar ERGO ir veidots kā jauns un pieprasīts  pakalpojums - 47% gadījumu kredītņēmēji neizmanto apdrošināšanu, taču vērojama pozitīva tendence – tik pat kredītņēmēju ir atvērti šim pakalpojumam. Domājot par klientu nākotni, šī pakalpojuma priekšrocības ir ne tikai segt apdrošināšanas risku, bet arī iespēja veidot nākotnes uzkrājumu,”
vērtē Nordea bankas Latvijā vadītājs Jānis Buks.

Kā liecina aprēķini, ja vidēji aizdevums ņemts 35 gadu vecumā uz 20 gadiem par summu 35 000 eiro, tad dzīvības apdrošināšanas ikmēneša iemaksa vidēji ir ap 20 latiem jeb 30 eiro mēnesī. Pamatojoties uz pētījuma rezultātiem, šī ir summa, no kuras puse kredītņēmēju būtu gatavi atteikties, lai apdrošinot dzīvību un veidojot uzkrājumus iegūtu ģimenes finansiālās drošības garantu ilgtermiņā.

*Pētījumu par Latvijas kredītņēmēju dzīvības apdrošināšanu ERGO un Nordea banka veica sadarbībā ar pētījumu kompāniju „Gfk”. Pētījumā piedalījās 2154 respondenti vecumā no 21 – 60 gadiem.

 Infografika par Latvijas iedzīvotāju attieksmi pret savu un savas ģimenes labklājību (skatīt).

https://www.luminor.lv/sites/default/files/nordea-news/documents/Nordea_Infografiks-01.jpg