Vēl līdz 30.jūnijam bankas pieņems latus apmaiņai pret eiro | Luminor

Kopš eiro ieviešanas pagājis jau pus gads un vēl nepilnu nedēļu, līdz šī gada 30.jūnijam, skaidru naudu latu valūtā varēs apmainīt pret eiro Latvijas komercbankās, tostarp Nordea bankas filiālēs Rīgā un reģionos. Pēc 30.jūnija latu nomaiņu uz eiro varēs veikt visās Latvijas Bankas filiālēs bez laika ierobežojuma.

Nordea bankā laikā kopš eiro ieviešanas, proti, no šī gada janvāra līdz jūnijam no latu valūtas uz eiro  samainīti aptuveni 11 miljoni latu. Bankas eksperti komentē, ka vislielākā aktivitāte skaidras naudas apmaiņai uz eiro bankas filiālēs novērota tieši gada sākumā – janvāra un februāra mēnešos. Vēlāk iedzīvotāju aktivitāte strauji kritusies un vidēji nedēļā no latiem uz eiro samainīti pāris tūkstoši latu. 90% no samainītajām naudas summām klientu apkalpošanas centros bijušas salīdzinoši nelielas – desmit un divdesmit latu banknotēs.

Vaicājot, vai eiro ieviešana mainījusi iedzīvotāju norēķinu paradumus, Nordea bankas speciālisti norāda, ka kopumā iedzīvotāju norēķinu paradumi mainās, tomēr aktīvo maksājumu karšu lietotāju skaita izmaiņas šī gada pirmajā pusē nav būtiskas. Savukārt tādu bankas attālināto pakalpojumu kā internetbanka, mobilā banka vai bankas mobilā aplikācija lietotāju skaits pieaug un to lietošanas aktivitāte vērtējama kā augsta - 93% respondentu vecumā pēc 18 gadiem norādījuši, ka lieto vismaz vienu no bankas attālinātajiem pakalpojumiem*. Taču, vaicājot par konkrētu bankas attālināto pakalpojumu lietošanas paradumiem, 98% banku klientu atbild, ka savā ikdienā izvēlas izmantot internetbanku, 40% lieto mobilās bankas iespējas, bet piektā daļa jeb 20% aptaujāto respondentu - bankas mobilo aplikāciju. Dati liecina, ka eiro ieviešana var būt tikai kā viens no faktoriem iedzīvotāju bankas pakalpojumu lietošanas paradumu izmaiņām.

Klientiem un citiem Latvijas iedzīvotājiem svarīgi atcerēties, ka latus uz eiro pēc oficiālā kursa un bez komisijas maksās Latvijas komercbankās varēs samainīt līdz 30.jūnijam, taču Latvijas Bankas filiālēs - bez laika ierobežojuma. 

*Nordea un pētījumu aģentūras Omnicom Media Group 2014.gada jūnija sākumā veiktās Snapshots interneta lietotāju aptaujas rezultāti.

Share on FacebookShare on Twitter