“Neskatoties uz mājokļu un būvniecības cenu kāpumu, augsto inflāciju un dārgajiem energoresursiem, mājokļu tirgus nav apstājies un ir vērojama augsta iedzīvotāju interese un aktivitāte. Šobrīd kredītņēmēji pārsvarā ir no nozarēm ar stabilu vidējo atalgojumu. Joprojām izskatām visus kredīta pieteikumus un vērtējam katru gadījumu individuāli, pievēršot uzmanību ienākumu līmenim, esošajām saistībām, kredītvēsturei, kā arī kopējam kredīta slogam attiecībā pret mājsaimniecības ienākumiem,” stāsta Luminor mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Visvairāk mājokļu kredītus Luminor bankā saņēmuši ekonomiski aktīvi klienti vecumā no 30-36 gadiem, ar vienu vai vairākiem bērniem un mājsaimniecības kopējiem ienākumiem 2000-3000 eiro. Vidējā piešķirtā mājokļu kredīta finansējuma summa ir ap 80 000 eiro uz 23 gadiem ar ikmēneša maksājuma summu ap 370 eiro.

Izmanto Altum atbalstu

Lielākā daļa Luminor klientu hipotekāro aizdevumu saņem, izmantojot Altum programmas ģimenēm un jaunajiem speciālistiem. Visvairāk šādu kredītu tiek izsniegti dzīvokļa vai mājas iegādei, mājokļa iegādei un tā remontdarbiem, mazāk privātmājas celtniecībai.

Galvenokārt ģimenes saņem līdzekļus mājokļa­­­­ iegādei Rīgā vai Pierīgā, kamēr jaunie speciālisti biežāk nekā ģimenes ar bērniem izvēlas dzīvi galvaspilsētā.

“Laikā, kad aug inflācija un palielinās mājokļu cenas, Altum atbalsts ir neatsverams atspaids klientiem, lai varētu saņemt aizdevumu jaunas dzīvesvietas iegādei. Prognozējams, ka interese par valsts atbalstu tikai palielināsies,” saka K.Sausais.

Hipotekārais kredīts