Luminor pensiju ieguldījumu daļas vadītājs Tarass Buka

Aprīļa sākumā ASV prezidents Donalds Tramps svārstījās savās darbībās - lielākā daļa tarifu tika atlikti uz 90 dienām, tomēr akciju tirgi visus šos paziņojumus “uztvēra nopietni”, un satricinājumi bija manāmi. Tāpat aizvadītajā mēnesī Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) pārskatīja un samazināja savas ekonomikas izaugsmes prognozes, tikmēr Eiropas Centrālā banka (ECB) septīto reizi pēc kārtas samazināja monetārās politikas procentu likmes.

Aprīlī ASV akciju tirgus turpināja satricināt Donalda Trampa īstenotās darbības. Pēc tam, kad 2. aprīlī ASV prezidents skaļi paziņoja par  tā saukto “Atbrīvošanas dienas” tarifu ieviešanu, jau 9. aprīlī viņš šo tarifu īstenošanu atlika uz 90 dienām. Ķīna ir vienīgā valsts, kas nav piekāpusies ASV un savukārt ir palielinājusi tarifus ASV precēm. Pēc vairākām tarifu likmju izmaiņām Ķīnas precēm tiek piemērots 145% tarifs, savukārt Ķīnā importētajām ASV precēm tiek piemērots 125% tarifs. Tiesa, ir daži izņēmumi.

Aprīlī SVF pazemināja savas ekonomikas izaugsmes prognozes, atsaucoties uz pieaugošo spriedzi starptautiskajā tirdzniecībā un izmaiņām finanšu tirgos. Tiek prognozēts, ka pasaules ekonomikas izaugsme 2025. gadā samazināsies par 0,5% līdz 2,8%, savukārt ASV ekonomikas izaugsme būs tikai 1,8% līmenī  (par 0,9% mazāk nekā prognozēts janvārī). 

Nav pārsteigums, ka tirgi, it īpaši mēneša sākumā, ar satraukumu reaģēja uz ziņām par jaunajiem Trampa ieviestajiem tarifiem. ASV akciju cenas nākamajās dienās pēc paziņojuma pazeminājās par 12%, sasniedzot mēneša zemāko punktu 8. aprīlī, taču pēc tam, kad Tramps mīkstināja savu retoriku un atlika tarifu piemērošanu, lielākā daļa akciju cenu atguvās, 9. aprīlī pieaugot par 9,5%. Kopumā aprīlī akciju cenas visos reģionos saruka, un pasaules akciju cenu indekss eiro valūtā piedzīvoja kritumu par 4,1%. Tikmēr obligāciju cenas, it īpaši Eiropā, ir pieaugušas.

Pieaugot neuzticībai Trampa politikai, ASV dolāra kurss ASV ir samazinājies par 5%, bet ir saglabājušās augstas procentu likmes. Zelta, kas joprojām ir drošu ieguldījumu instruments, vērtība aprīlī pieauga vēl par 5%.

Trampa 100 dienas – kāds ir ekspertu vērtējums?

Trampa prezidentūras 100 dienu novērtējums ir sarežģīts, jo nākotnes sasniedzamie mērķi nav pārāk skaidri. Tomēr lielākā daļa priekšvēlēšanu solījumu tiktāl palika neizpildīti: konflikts Tuvajos Austrumos un karš Ukrainā nav apturēts, valsts izdevumu samazināšanas process nenorit gludi, un “Atbrīvošanas dienas” tarifi, kam bija jāglābj ASV no netaisnības, ir atlikti. Vienīgais patiesais sasniegums ir ASV dolāra vērtības samazināšanās, lai gan tas nebija atklāts mērķis, taču tas ir vienkāršākais veids, kā padarīt ASV preces lētākas, un par šāda plāna iespējamību ir bijušas konspiratīvas runas.   

Jautājums paliek atklāts - vai esam izkļuvuši no ASV akciju cenu korekcijas?

Aprīlī S&P 500 akciju indekss sasniedza jaunu zemāko līmeni, un 8. aprīlī tas nokrita zem 5000 atzīmes, bet pēc sekojoša optimisma viļņa un cenu kāpuma indekss pašlaik flirtē ar 13. marta zemāko līmeni 5521 apmērā un atrodas virs šī svarīgā tehniskā līmeņa. Trampa īstenotā tarifu atlikšana ļaus tirgum vismaz īsu brīdi atvilkt elpu un koncentrēties uz lielo uzņēmumu rezultātu paziņošanu, un, pievienojoties pozitīvajam sezonalitātes faktoram, tuvākajā laikā var sagaidīt līdzsvarotu cenu kāpumu. 

Tomēr kaitējums uzticībai ASV jau ir nodarīts: kopš gada sākuma ASV dolāra vērtība ir samazinājusies par 9%, un 7.–8. aprīlis bija viena no retajām epizodēm, kad pazeminājās gan ASV akciju, gan ASV obligāciju, gan ASV dolāra cena, tāpēc akciju cenu ceļš augšup nebūs viegls. Vismaz ir redzamas tehniskās robežas: S&P 500 akciju indekss no sava pīķa rādītāja nokrita par 18,9% (nesasniedzot 20% slieksni, kad cenu korekcija tiek uzskatīta par “lāču” tirgu), un indeksa cena atguvās no 8. aprīļa zemākā līmeņa un pārsniedza 13. marta līmeni. Arī visu “Lieliskā septiņnieka” (lielo tehnoloģijas uzņēmumu) akciju cenas aprīlī sasniedza savu zemāko cenu līmeni un tuvojoties mēneša beigām pieauga. Tāpat kā akciju indeksa perspektīvas kopumā arī šo uzņēmumu nākotnes tendences būs lielā mērā atkarīgas no panākto tirdzniecības tarifu vienošanās.  

Aprīlis ir negatīvs, taču diversifikācija darbojas

Aprīlī akciju cenas kritās visos reģionos: attīstīto valstu indekss eiro valūtā piedzīvoja kritumu par 4,1%, Eiropas akciju vērtība samazinājās par 0,8%, savukārt Ķīnas akciju vērtība samazinājās pat par 9,0%. Uz vispārējā fona izcēlās Bitcoin cena, kas mēneša laikā pieauga par 15%. Globālā obligāciju indeksa vērtība pieauga par aptuveni 0,8%. Luminor pensiju 2. un 3. līmeņa plānu rezultāti atspoguļoja tirgus tendences. Akciju plānu vērtības ir atguvušās no aprīļa vidū sasniegtā zemākā līmeņa, savukārt plāni ar lielāku obligāciju īpatsvaru uzrādīja mazāk svārstīgus mēneša rezultātus.

Raugoties nākotnē, starptautiskās tirdzniecības haoss ir nedaudz norimis pēc tam, kad Tramps uz ilgāku laiku atlika tarifu ieviešanu. Tajā pašā laikā, ņemot vērā ASV uzticības kritumu prezidenta īstenotajai politikai, citi Trampa soļi var veicināt ASV patērētāju labklājību, tostarp nodokļu samazināšana un nodokļu sistēmas pārskatīšana, ko plānots apstiprināt jūlijā.