Lai gan aizņēmums mājokļa iegādei pirmajā brīdī šķiet liels „robs“ ģimenes budžetā, patiesībā tas daudziem uzlabo prasmes labāk pārvaldīt finanšu līdzekļus. Īpašuma iegāde ir liels notikums, kas ir rūpīgi jāpārdomā. Daudziem klientiem lielākās bažas sagādā viņu spēja atmaksāt kredītu, bet realitātē, pērkot mājokli ar aizdevumu, bieži cilvēki sāk labāk pārvaldīt savus izdevumus - norāda Luminor mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Prognozējamāki ikmēneša izdevumi

Ja esat iegādājies mājokli kredītā, ilgtermiņā varat rēķināties ar diezgan konkrētu ikmēneša maksājuma summu, atšķirībā no īres dzīvokļa, kur īpašniekam ir tiesības palielināt īres maksu vai uzteikt īres līgumu. Kā liecina Luminor veiktā aptauja, iedzīvotāji par vienu no galvenajiem īrēta mājokļa mīnusiem uzskata īpašnieka tiesības jebkurā mirklī paaugstināt īres maksu. Tas sarežģī ģimenes ilgtermiņa budžeta plānošanu, jo naudu, kas bija paredzēta mājokļa uzlabošanai vai bērnu izglītībai, var nākties novirzīt mājokļa īrei. 

Izvēlieties izdevīgāko pakalpojumu piegādātāju

Īrējot īpašumu, visbiežāk visi pakalpojumu līgumi, piemēram, par elektrības un gāzes piegādi u.c. ir noslēgti ar mājokļa īpašnieku, un jūs tikai veicat apmaksu par tiem. Kļūstot par mājokļa īpašnieku, jums pašam ir iespēja izvēlēties piemērotāko pakalpojumu sniedzēju, kas piedāvā izdevīgāko cenu. Izvēloties atbilstošāko risinājumu tieši jūsu gadījumam, ir iespēja ietaupīt un pārdomāt par savu ikdienas paradumu ietekmi uz ikmēneša maksājumiem. Papildu regulāri sekojot līdzi patēriņam, var aizvietot apgaismojumu, elektropiederumus un ierīces mājoklī pret taupīgākiem, kas sniegs pozitīvu ietekmi uz ikmēneša tēriņiem ilgtermiņā un vidi. 

Mazāki tēriņi izklaidei ārpus mājas

Parasti jauna mājokļa īpašnieki vismaz sākumā daudz vairāk laika pavada savā dzīvesvietā, tādēļ netērē tik daudz līdzekļu izklaidei ārpus mājas, kas ļauj ietaupīt savu un ģimenes budžetu, Jauna mājokļa īpašnieki arī labprāt uzņem viesus un gatavo mājās, retāk apmeklējot restorānus un dažādas izklaides vietas ārpus mājas, tādejādi samazinot izdevumus. Arī mūsu bankas veiktajā aptaujā kā vienu no īrēta mājokļa mīnusiem iedzīvotāji atzīmēja īpašnieka aizliegumu rīkot saviesīgus pasākumus. Kad īpašums ir jūsu, paši varat lemt par mājas svinībām. 

Papildu finanšu iespējas

Mājokļa iegāde kredītā nenozīmē, ka tajā jādzīvo visu mūžu. Bankas klientu pieredze liecina, ka iedzīvotāji savas dzīves laikā nomaina vairākus mājokļus, atbilstoši klienta dzīves situācijai un vajadzībai. Ja jums pieder kāds nekustamais īpašums, tas parasti ir būtisks atbalsts mājokļa maiņas procesā, jo nekustamā īpašuma cena šobrīd pieaug, bet ar saviem ikmēneša maksājumiem varēs samazināt kopējo apmaksājamo summu. Pārdodot iegādāto īpašumu, visticamāk varēsiet nodzēst esošo kredītu un paliks līdzekļi iemaksai jauna īpašuma iegādei. Ja mājokļa maiņas procesā jums būs vēlme un iespējas saglabāt esošo īpašumu, tas var nest papildu ienākumus, mājokli izīrējot. Nereti nekustamo īpašumu mēdz dēvēt par ceturto pensiju līmeni, kas vecumdienās var nest papildu ienākumus un dod iespēju nodrošināt ierasto dzīves kvalitāti arī pensijas gados.