“Pieaugošās būvmateriālu, enerģijas un citas  cenas iedzīvotājus darījušas daudz piesardzīgākus, plānojot savas mājas būvniecību. Esam sastapušies ar gadījumiem, kad klienti vēlējušies pārskatīt iepriekšējos plānus un samazināt mājokļa izmērus. Tas nozīmē, ka klienti rūpīgi un atbildīgi vērtē savus nākotnes izdevumus un nevēlas uzņemties lielākas  saistības kā iepriekš plānojuši, tā vietā neatmetot sapni par savu mājvietu un pārplānojot tās kvadratūru,” komentē Luminor mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Vidējā privātmājas platība pietuvojas 150 kvadrātmetriem

Ja vēl 2021. gadā vidējā no jauna būvētās privātmājas platība bija 160 kvadrātmetri, šobrīd tā ir ap 150 kvadrātmetriem (mājas iekštelpu platība, neskaitot garāžas, nojumes un terases platību). Klienti samazina istabu izmērus un veido daudz kompaktākas palīgtelpas. Liela daļa plānoto privātmāju platība ir līdz 120 kvadrātmetriem un nav reti gadījumi, kad iedzīvotāji vēlas celt 100 kvadrātmetru un mazākas privātmājas. Privātmājas ar kopējo iekštelpu platību 200 kvadrātmetri un vairāk nu jau ir uzskatāmas par retumu.

“Šobrīd privātmājas būvniecības izmaksas ir vidēji 1500 eiro uz kvadrātmetru. Samazinot mājokli par 10 kvadrātmetriem, ietaupījums ir aptuveni 15 tūkstoši eiro. Šāds izmaksu samazinājums lielākoties nekompensē būvniecības cenu kāpumu, bet ļauj nezaudēt  sapni par privātmāju,” skaidro K.Sausais.

Investē energoefektivitātē

Ja agrāk iedzīvotāji izvēlējās plašākas mājas, šobrīd daudz lielāku uzmanību viņi pievērš energoefektīvākiem būvniecības risinājumiem un elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamajiem dabas resursiem. Ļoti būtiski palielinājusies interese par saules paneļu uzstādīšanu, lai kaut daļēji mājokli nodrošinātu ar lētākiem energoresursiem. Ja agrāk saules paneļi netika iekļauti kopējā tāmē mājas būvniecības procesā, pašlaik šādu tendenci jau pie mājas celtniecības redzam aizvien biežāk. Jāatzīst, ka arī mājas ventilāciju iekārtas ir kļuvušas par standarta jaunas privātmājas komponenti.

Ja plāno mājas būvniecību, aicinām pieteikties uz mājokļu konsultāciju pie Luminor mājokļu eksperta, kurš palīdzēs rast atbildes uz visiem neskaidrajiem jautājumiem.

Kļūsti par klientu attālināti