Īpašuma iegāde ir liels un nozīmīgs solis, tāpēc pirms tam ir būtiski apzināt katra iespējas šāda ieguldījuma veikšanai. Luminor mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais apkopojis četras pazīmes, kas varētu liecināt par gatavību savam pirmajam mājoklim.

“Viens no biežākajiem ilgtermiņa ieguldījumiem ir nekustamais īpašums, un par tā iegādi domājis teju katrs, tomēr ne visi ir gatavi tik nozīmīgam solim. Iegādājoties īpašumu, nepieciešams gan to rūpīgi izvērtēt, gan saprast savas vēlmes, vajadzības un spējas uzņemties atbildību un finansiālas saistības,” norāda Luminor mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais. 

1. pazīme: Vēlos līdzekļus ieguldīt savā īpašumā, nevis īres maksā 

Ja nolēmāt, ka vairs nevēlaties īrēt mājokli, svarīgi sākt ar vēlmju un vajadzību apzināšanu. Piemēram, der zināt, kādā apkārtnē vēlaties dzīvot un kādas ir vēlamās ērtības, piemēram, cik daudz istabas būs vajadzīgas un kādu summu varēsiet ieguldīt mājokļa iegādē. Turklāt ne mazāk būtiski ir noskaidrot laiku, ko nepieciešams pavadīt ceļā uz darbu vai mācību iestādēm, vai citām lokācijām. Apzinoties to, ko vēlaties no sava pirmā mājokļa, būs daudz vieglāk atrast un izskatīt piemērotākos variantus.

2. pazīme: Jūtos finansiāli stabils

Luminor pētījums liecina, ka visbiežāk (44 %) kā šķērsli mājokļa iegādei ģimenes ar bērniem min pārāk zemus ienākumus. Savukārt 35% apgalvoja, ka tiem nav pietiekami daudz līdzekļu pirmās iemaksas veikšanai.* Stabils darbs, kā arī ietaupījumi, ar kuriem segt pirmo iemaksu, var būt pamats nozīmīgu finansiālu lēmumu pieņemšanai, tostarp par mājokļa iegādi. Jāatceras, ka mājokļa iegādē papildu pirmajai iemaksai, kopējā budžetā jāiekļauj arī citas izmaksas, piemēram, izdevumi par notāra pakalpojumiem, īpašuma apdrošināšanas un citas izmaksas, kā arī regulārie kredīta maksājumi. 

3. pazīme: Lūkojos uz investīcijām nākotnei

Vēlme dzīvot konkrētā vietā uz ilglaicīgi ir viena no pazīmēm, kas var liecināt par nepieciešamību iegādāties savu īpašumu. Atšķirībā no īrētajiem mājokļiem, kur īpašnieks var negaidīti paaugstināt īri vai izbeigt līgumu un neļauj veikt krasas interjera pārmaiņas mājoklī, savs īpašums ir ilgtermiņa ieguldījums. Ja vairs nevēlaties būt atkarīgs no citiem un ikmēneša maksājumus, ko veicat par mājvietu, investēt mājoklī, ir laiks apsvērt sava mājokļa iegādi. Tāpat arī tad, ja nākotnes mērķis ir dzīvot privātmājā, dzīvokļa iegāde var kalpot kā nozīmīgs atbalsts tā sasniegšanai. Ja kredīta termiņš ir 20 gadi un vairāk gadi, mājokli iespējams pārdot, tādejādi iegūstot papildu finanses mājokļa iegādei. Turklāt dzīvokli var izīrēt, papildinot ikmēneša ienākumus, tāpēc ir vērts izvērtēt nekustamā īpašuma potenciālo pieprasījumu nākotnē un īres tirgus aktivitāti konkrētajā rajonā un segmentā. 

4. pazīme: Esmu gatavs uzņemties atbildību 

Ceļš līdz īpašuma iegādei var nebūt ātrs un viegls, tāpēc pacietība, neatlaidība un spēja uzņemties atbildību ir svarīgs priekšnoteikums, iegādājoties pirmo mājokli. Piemēram, īrējot mājokli, ir iespējams paļauties uz īpašnieku vai ēkas pārvaldnieku, kas tiks galā ar dažādām situācijām. Savukārt savā īpašumā jābūt gatavam ne tikai pārvaldīt ikdienas uzturēšanas darbus, bet arī lielākas problēmas, piemēram, nomainīt saplīsušu cauruli vai veikt jumta pārbūvi. 

“Luminor aptaujas dati rāda, ka 20 % Latvijas iedzīvotāju nav gatavi uzņemties saistības, kas attur tos no īpašuma iegādes. Mājokļa iegāde patiešām nozīmē saistības, un gatavība tās uzņemties liecina, ka variet spert soļus tuvāk sapnim par savu mājvietu,”

apgalvo Kaspars Sausais. 

*Luminor bankas aptauja 2021. gada martā veikta sadarbībā ar pētījumu centru SKDS, aptaujājot vairāk nekā 2100  Baltijas ģimenes ar bērniem līdz 18 gadu vecumam.

Papildu informācija:
Elīna Šakirova
Luminor sabiedrisko attiecību projektu vadītāja
+37128876394
Elina.Sakirova@luminorgroup.com