Luminor pensiju ieguldījumu daļas vadītājs Tarass Buka

Neraugoties uz negatīvajiem notikumiem ASV un ģeopolitisko saspīlējumu starp Izraēlu un Irānu, finanšu tirgi jūnijā lielākoties novērsās no sliktajām ziņām un auga, pateicoties labajām ziņām. Centrālās bankas saglabāja savu politikas trajektoriju, kamēr starptautiskās tirdzniecības sarunas joprojām bija gausas. Tikmēr ASV indekss S&P 500 sasniedza rekordaugstu līmeni — virs 6200 punktiem.

ASV ekonomikas rādītāji un tirgus reakcija
ASV ekonomikas dati jūnijā neatbilda prognozēm. Samazinājās gan uzņēmumu, gan patērētāju uzticības rādītāji, un valsts iesaistījās Izraēlas un Irānas konfliktā. Tirdzniecības sarunās netika panākts būtisks progress. Pieaugošais ekonomiskais pesimisms atspoguļojās arī kā kredītu kvalitātes pasliktināšanās. Izbeidzoties pandēmijas ēras studentu aizdevumu atmaksas atlikšanas iespējām, kavēto studentu aizdevumu īpatsvars ASV ir pārsniedzis 30%, salīdzinot ar tikai 12% 2020. gada sākumā.

Neraugoties uz to, ASV akciju tirgi joprojām bija noturīgi. Tie lielākoties ignorēja negatīvās ziņas, vienlaicīgi pozitīvi reaģējot uz visiem pozitīvajiem pavērsieniem. Piemēram, pēc tam, kad Izraēla uzsāka bombardēšanu Irānā, S&P 500 indeksa vērtība gandrīz nemainījās. Savukārt pēc paziņojuma par pamieru indekss pieauga par vairāk nekā 2%. Kopumā S&P 500 jūnijā pieauga par 4%. Turpretī Eiropas tirgi piedzīvoja nelielu kritumu, neraugoties uz ekonomikas datiem, kas bija labāki nekā prognozēts.

Centrālās bankas saglabā kursu
Jūnijā centrālās bankas turpināja savas monetārās politikas virzību. Eiropas Centrālā banka (ECB) pazemināja galvenās procentu likmes par 25 bāzes punktiem, noguldījumu iespējas likmi samazinot līdz 2,0%. Vairāki ECB locekļi norādīja, ka pašreizējās likmes ir atbilstošas ekonomiskajam ciklam, tādējādi liekot domāt par iespējamu pārtraukumu turpmākai procentu likmju samazināšanai. Pašlaik tirgi prognozē, ka līdz gada beigām procentu likmes tiks samazinātas vēl vienu reizi.

Tikmēr ASV Federālo rezervju sistēma jūnijā nemainīja procentu likmes, un nākamais iespējamais likmju samazinājums gaidāms septembrī.

Tirdzniecības līgumi un politikas attīstība
Starptautiskās tirdzniecības jomā progress bija neliels. Kanāda pārcēla digitālo pakalpojumu nodokļa ieviešanu, kas sākotnēji bija paredzēta 30. jūnijā, cerot panākt labāku tirdzniecības vienošanos ar ASV. Paredzams, ka sarunas turpināsies līdz 21. jūlijam. Tikmēr arī Eiropas tirdzniecības sarunas varētu iestrēgt, un ASV amatpersonas norāda, ka 9. jūlijā noteiktais vienošanās termiņš varētu tikt atlikts.

Uzņēmumu jaunumi un zaļās enerģijas politika
Īlona Maska un Donalda Trampa publiskais konflikts jūnija sākumā negatīvi ietekmēja Tesla akcijas, kas 6. jūnijā piedzīvoja kritumu par 14%. Vēlāk akciju vērtība nostabilizējās pēc tam, kad Tesla paziņoja par savu pirmo Robotaxi projektu Teksasā. Taču ierosinātās izmaiņas ASV nodokļu atvieglojumos ir nelabvēlīgas elektromobiļiem un atjaunojamajai enerģijai. Nodokļu atvieglojumi elektromobiļiem beigsies jau septembrī, savukārt saules un vēja enerģijas atvieglojumi beigsies līdz 2027. gadam.

Obligāciju tirgi - mierīgāks jūnijs
Obligāciju tirgi jūnijā bija samērā mierīgi. Japānas Finanšu ministrija paziņoja par ilgtermiņa obligāciju izsoļu skaita samazināšanu, tādējādi palīdzot stabilizēt globālo pieprasījumu un procentu likmes. 10 gadu ASV Valsts kases obligāciju ienesīgums mēneša laikā samazinājās par aptuveni 13 bāzes punktiem, savukārt Vācijas 10 gadu Valsts kases obligāciju ienesīgums pieauga par 9 bāzes punktiem.

“Lieliskā septiņnieka” rādītāji nesaskaņoti
“Lieliskā septiņnieka” jeb lielo tehnoloģijas uzņēmumu akcijas jūnijā reaģēja uz katra uzņēmuma individuālajām ziņām. Meta un Nvidia akciju vērtība pieauga attiecīgi par 14% un 17%, jo atkal palielinājās ieguldītāju entuziasms par mākslīgo intelektu. Turpretī Tesla akciju vērtība samazinājās par aptuveni 8% pēc minētajām Maska un Donalda Trampa publiskajām nesaskaņām, kā arī pēc ierosinātajiem ASV tiesību aktiem, kas ir nelabvēlīgi elektromobiļu nozarei. Pārējo šīs grupas uzņēmumu akciju cenas saglabājās stabilākas.

Jūnijs bija pozitīvs, taču pusgada peļņu mazināja dolāra vērtības kritums
Jūnijā ASV tirgos turpinājās maijā novērotā pozitīvā tendence, taču ASV dolāra kurss pret eiro pazeminājās. Tā rezultātā pasaules akciju indekss, kas ir izteikts eiro valūtā, pieauga tikai par aptuveni 1%. ASV un Ķīnas akciju cenas pieauga, savukārt Eiropas tirgi piedzīvoja nelielu kritumu. Bitcoin sekoja riska aktīvu tendencei, tā vērtībai pieaugot par aptuveni 3%, savukārt zelta cenas gandrīz nemainījās. Eiropas obligāciju indekss piedzīvoja nelielas izmaiņas, turpretī augsta ienesīguma un attīstības valstu obligāciju indeksi pieauga. 

Pēc riska aktīvu pieauguma vairāku mēnešu garumā tirdzniecības karu izraisītā krīze šķietami ir beigusies: kopš 2025. gada sākuma S&P 500 indekss bija pazeminājies par gandrīz 18% līdz aprīļa zemākajam līmenim, bet jūnijā indekss pārsniedza gada sākuma līmeni un tagad sasniedzis visu laiku augstāko līmeni. Tomēr, ņemot vērā par 13% vājāku dolāra kursu, ASV akciju ienesīgums eiro valūtā kopš gada sākuma joprojām ir negatīvs. 

Raugoties nākotnē
Sagaidāms, ka, sākoties atvaļinājumu sezonai, tirgus likviditāte pazemināsies, potenciāli palielinot tā svārstīgumu. Turklāt tuvojas jūlijā noteiktais Trampa tirdzniecības līguma sarunu beigu termiņš. Nākotnes perspektīvas ir mazāk optimistiskas. Pēc nesenās S&P 500 indeksa augšupejas līdz gada beigām analītiķi prognozē negatīvu ienesīgumu -3,8 % apmērā. Pozitīvi vērtējams ir tas, ka fiksēta ienākuma fondu ienesīgums svārstās 3–4% robežās.