Krīze kā iespēja – ārkārtas situācijas laikā trīskārt pieauga investoru aktivitāte | Luminor

Martā finanšu tirgus svārstības sasniedza vēsturiski augstāko līmeni, un daudzi investori Baltijas valstīs to izmantoja kā iespēju – daļa vēlējās ātri pārdot savus vērtspapīrus, kamēr citi steidzās tos iegādāties par zemākām cenām. Populārāko akciju vidū – Apple, Microsoft un Vācijas bankas Commerzbank akcijas, liecina dati no Luminor ieguldījumu platformas, ko izmanto vairāk nekā 1000 privāto investoru, pārvaldot aktīvus 100 miljonu eiro vērtībā.

Līdz ar ārkārtas situācijas izsludināšanu valstī martā ievērojami pieauga Luminor klientu interese par ieguldījumu pakalpojumiem – kopš marta vidus investoru aktivitāte pieaugusi teju trīs reizes. Redzams, ka visvairāk ieguldījumus veic vīrieši vecumā no 30 līdz 50 gadiem un vecāki.

Martā, izmantojot bankas ieguldījumu platformu, ieguldītāji Baltijā lielākoties investēja ASV tehnoloģiju giganta Apple akcijās, kopsummā ieguldot 2,4 miljonus eiro. Šīs akcijas atradās arī visvairāk pārdoto akciju saraksta augšgalā – Apple akciju pārdošanas darījumu uzskaites vērtība bija 2,5 miljoni eiro. Luminor platformā veikto vispopulārāko pirkumu (eiro) pirmajā trijniekā iekļuva arī Vācijas bankas Commerzbank akcijas un ASV programmu un aparatūras ražotāja Microsoft akcijas, par kurām investori iztērēja attiecīgi 440 un 434 tūkstošus eiro.

Luminor Investīciju produktu eksperts Artūrs Čestnovskis secina, ka martā tomēr atsevišķi ieguldītāji rīkojās emociju vadīti, jo saskaņā ar VIX indeksu akciju cenu svārstības sasniedza visu laiku augstāko līmeni. Tajā pašā laikā pārējiem investoriem šis laiks deva iespēju izdevīgi iegādāties vērtību zaudējušos vērtspapīrus. Lielākais vērtspapīru apgrozījums Baltijā bija vērojams tieši no Latvijas klientiem, kuru pirkšanas un pārdošanas darījumus skaits sastādīja 60% no kopējā apjoma Luminor platformā.

“Kad ievērojams skaits ieguldītāju pieņem lēmumus emociju, nevis racionālu apsvērumu vadīti, tirdzniecībā iesaistās tehniskās analīzes cienītāji. Akcijām svārstoties vienā vai otrā virzienā par divciparu procentu dienā, viņiem ir lieliska izdevība ļoti īsā laikā iegūt ievērojamu peļņu. Tomēr arī risks ir ļoti augsts. Otra investoru daļa – ilgtermiņa investori – savukārt izmantoja tā dēvēto buy and hold jeb “pērc un paturi” stratēģiju, veiksmīgi papildinot savus ieguldījumu portfeļus. Martā bija laba izdevība ieguldīt akcijās un gaidīt to vērtības pieaugumu nākotnē,” saka A.Čestnovskis.

Pirkšanas darījumu skaita ziņā Luminor Investor platformā fondu piecnieka saraksta augšgalā martā bija Commerzbank akcijas. Vispopulārāko akciju sarakstā līdzās Commerzbank atradās Vācijas automobiļu ražotājs Daimler, ASV televīzijas apraides platforma Roku, Apple un Microsoft.

No biržā tirgotajiem fondiem martā investorus visvairāk interesēja diversificēta tipa instrumenti. Tā fonds iShares Core MSCI World UCITS, kas seko līdzi MSCI World indeksam, bija vispieprasītākais platformas ietvaros ar investēto apjomu vairāk nekā 1 miljonu eiro. iShares Core S&P 500 UCITS, kas seko ASV fondu indeksam S&P 500, ar darījumiem vairāk nekā 933 tūkstošu eiro vērtībā ierindojās 2. vietā starp biržā tirgotajiem fondiem. iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS, kas seko MSCI Emerging Markets Investable Market indeksam, arī iekļuva biržā tirgoto fondu saraksta līderu trijniekā.

Tirgiem svārstoties, martā privātie investori atturējās no aktīvas obligāciju tirdzniecības, līdz ar to obligāciju darījumu skaits bija minimāls.

Luminor Investor ir vienkārši saprotama un ērti lietojama platforma, kurā ir iespējams veikt ieguldījumus vairāk nekā 14500 finanšu instrumentos, tostarp akcijās, obligācijās, biržā tirgotos fondos (ETF) un ieguldījumu fondos, sākot ar 100 eiro. Dati liecina, ka aprīļa sākumā 82% platformas investoru fiksēja peļņu savos ieguldījumu portfeļos.