“Pēdējie gadi automašīnu tirgū ir bijuši ļoti izaicinoši un attīstība viļņveidīga. Covid-19 pandēmija un karš Ukrainā radīja komponentu iztrūkumu jaunu automašīnu ražošanai, kas veicināja pieprasījumu pēc lietotām automašīnām un strauju cenu kāpumu. Šajā situācijā jūtami audzis pieprasījums pēc patēriņa kredītiem automašīnu iegādei. Parasti klienti izvēlējās automašīnu iegādāties līzingā, bet ekonomiskā situācija un augošās cenas acīmredzami ir ietekmējušas izvēli, un šobrīd daudz biežāk nekā agrāk iedzīvotāji izvēlas patēriņa kredītu auto iegādei, jo iegādājas vecākus automobiļus” skaidro Reinis Lukašūns, Luminor privātpersonu kreditēšanas eksperts.
 
Patēriņa kredītu automašīnas vai motocikla iegādei izsniedz no 2000 līdz 20 tūkstošiem eiro. Pieejamā aizdevuma summa ir atkarīga no ienākumiem un citām finansiālajām saistībām. Kredīta atmaksas termiņš ir no 12 līdz 84 mēnešiem ar fiksētu procentu likmi visā kredīta līguma darbības laikā. 

Līzings vai auto kredīts?

Automašīnu iespējams iegādāties gan izmantojot līzingu, gan patēriņa kredītu. Līzings ir piemērotāks jaunu vai mazlietotu automašīnu iegādei, kuru summa pārsniedz 8 tūkstošus eiro, savukārt auto kredīts – vecāku un lētāku spēkratu iegādei, sākot no 2 tūkstošiem eiro.
 
Kā skaidro eksperts, saņemot līzingu, ir daudz stingrāki noteikumi, proti, ir jābūt pirmajai iemaksai, jo līzings sedz līdz 90 % no iegādes vērtības, tāpat ir nepieciešama KASKO apdrošināšana. Kredīta procentu daļu veido gan bankas likme, gan mainīgā Euribor likme. Ņemot līzingu, līdz pilnīgai aizdevuma atmaksai auto ir finansējuma izsniegušā uzņēmuma īpašums. Tajā pašā laikā ir iespējams saņemt lielāku summu ar mazāku procentu likmi.
 
Atšķirībā no līzinga, noformējot patēriņa kredītu, nav jāiesniedz vērtējums lietotam auto, un nav svarīgs tā vecums. Automašīnu uzreiz noformē uz īpašnieka vārda, ir fiksēta procentu likme, KASKO apdrošināšana nav obligāta un nav nepieciešama pirmā iemaksa. Auto kredīts ir piemērots arī tad, ja automašīnu ir plānots iegādāties ārzemēs, jo, saņemot aizdevumu, vienīgais nosacījums – automašīna jāiegādājas un jāreģistrē CSDD 60 dienu laikā no kredīta saņemšanas dienas. Nereti auto kredītu izmanto arī jaunas automašīnas iegādei, ja nepieciešama salīdzinoši neliela summa.
 
“Jārēķinās, ka izsniegtā auto kredīta summa būs mazāka, un tas ierobežos automašīnas izvēli. Arī procentu likme būs nedaudz augstāka nekā, iegādājoties spēkratu līzingā. Lai saprastu, kurš aizdevuma veids konkrētā gadījumā ir izdevīgāks, var izmantot banku izveidotos kalkulatorus vai konsultēties ar kredītiestādi,” saka Reinis Lukašūns.

Auto kredīts