Izvērtē savas finansiālās iespējas

Lai saņemtu aizdevumu bankā, vienmēr ir nepieciešams savs ieguldījums jeb pirmā iemaksa, kas parasti veido ap 15% no īpašuma iegādes cenas, tāpēc uzkrājumu veidošana jāsāk laikus. Dažādām iedzīvotāju grupām, piemēram, jaunajiem speciālistiem vai ģimenēm ar bērniem, ir pieejams valsts atbalsts mājokļa iegādei, tādejādi pirmā iemaksa var būt mazāka.

Kad uzkrājums ir veikts, jāizvērtē, cik no ikmēneša ienākumiem varat atvēlēt aizdevuma atmaksai, lai joprojām justos finansiāli komfortabli, jo arī pārējie ikdienas maksājumi joprojām būs aktuāli.

Iesaku rūpīgi plānot savu budžetu, izmantot vienkāršus pierakstus uz lapas, Excelī vai kādā no mobilajām lietotnēm, piemēram, CoinKeeper vai Monefy, – uzskaitot komunālos maksājumus, transporta un pārtikas izdevumus, izklaidēm un hobijiem iztērēto – visu, kam ikdienā tiek novirzīti līdzekļi. Ieteicams rūpīgi apsvērt, kuras sadaļas nevar ietekmēt, bet kuras izdevumu pozīcijas iespējams samazināt. Svarīgi, lai ikmēneša budžetā pāri paliek arī rezerve neparedzētiem izdevumiem.

Tad jāpiesakās mājokļa konsultācijai bankā, iepriekš sagatavojot izrakstu par saviem un līdzaizņēmēja, ja tāds būs, ikmēneša ieņēmumiem par pēdējo gadu. Svarīgi uzrādīt ne tikai darba algu, bet visus ieņēmumus, piemēram, pabalstus, ienākumus no nekustamā īpašuma izīrēšanas u.c. Banka aprēķinās maksimālo aizdevuma summu, ar kuru varēsiet rēķināties, izvēloties mājokli, kā arī informēs par papildu izdevumiem, kas saistīti ar aizdevuma noformēšanu.

Salāgo vēlmes ar iespējām

Kad skaidra aizdevuma summa, jāizvērtē, kādi īpašumi tirgū tobrīd ir pieejami, un vai piedāvājums atbilst vēlmēm un vajadzībām. Svarīgi apskatot īpašumus klātienē, noskaidrot komunālo maksājumu apmērus, ēkas tehnisko stāvokli, juridisko statusu un salīdzināt vairākus piedāvājumus. Ideālā mājokļa atrašana reizēm var prasīt ilgu laiku un pacietību.

Nereti pirmais mājoklis var nebūt sapņu dzīvesvieta vai tāda, kurā pavadīsiet visu dzīvi. Par to nav jāsatraucas, jo, palielinoties ienākumiem vai mainoties ģimenes sastāvam, var apsvērt par piemērotāku mājokli, pat ja kredītsaistības par pirmo īpašumu vēl nebūs dzēstas. Svarīgi atcerēties, ka, lai arī īstermiņā mājokļu tirgus var būt svārstīgs, pēdējo 10 gadu tendences rāda, ka ilgtermiņā cenai par īpašumiem ir tendence augt. Pirmais mājoklis var kalpot par labu investīciju sapņu piepildīšanai nākotnē.

Tajā pašā laikā ir svarīgi, lai arī no pirmā īpašuma varat ērti sasniegt savu darba vietu un lai jums ir patīkami mājoklī uzturēties.

Saņem kredītu un uzsāc veikt tā apmaksu

Kad īpašums ir izvēlēts, nosūti informāciju par to mājokļu konsultantam. Jārēķinās, ka pirms kredīta līguma noslēgšanas būs nepieciešams veikt īpašuma vērtējumu pie sertificēta vērtētāja. Ar vērtējuma tekstu rekomendējam iepazīties detalizēti, jo tajā būs iekļauta visa būtiskā informācija saistībā ar konkrēto īpašumu.

Labvēlīgāki kreditēšanas nosacījumi būs mājokļiem, kas atrodas ēkās ar labu tehnisko stāvokli un kas ir energoefektīvi. Ja izvēlētais mājoklis atrodas ārpus lielajām pilsētām vai ir sliktā tehniskā stāvoklī, pastāv iespēja, ka aizdevuma nosacījumi būs striktāki, piemēram, var tikt prasīta lielāka pirmā iemaksa vai var būt īsāks aizdevuma termiņš, vai aizdevums var tikt tik atteikts.

Ar Luminor atbalstu tavs sapnis par jaunām mājām kļūs par īstenību!