Nedaudz vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju (55 %) vēlētos iegādāties Latvijas mājražotāju un amatnieku darinājumus internetā, šādi atbalstot viņus laikā, kad aizliegta dažādu tirdziņu un gadatirgu norise, liecina Luminor bankas veiktā iedzīvotāju aptauja.* Gatavojoties valsts svētkiem, Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs un Luminor aicina iedzīvotājus atbalstīt vietējos amatniekus, iegādājoties meistaru darinājumus virtuālajā gadatirgū.

Aptuveni piektā daļa aptaujāto (22 %) apgalvo, ka jau šobrīd tiešsaistē pērk Latvijā ražotās preces un produktus, bet 13 % to gatavojas darīt tuvākajā laikā. Savukārt vēl piektā daļa (20 %) labprāt izmantotu šādu iespēju, taču nav informēti, kur to var izdarīt.

Visaktīvāk ar preču un pakalpojumu iegādi attālināti vietējos mājražotājus un amatniekus būtu gatavi atbalstīt Pierīgas un Zemgales iedzīvotāji un aptaujātie vecuma grupā līdz 50 gadiem. Ceturtā daļa iedzīvotāju labāk dod priekšroku klātienes tirdzniecībai, jo vēlas preci pirms iegādes apskatīt, savukārt 6 % atbildējuši, ka internetā neiepērkas vispār. 

“Luminor vienmēr ir bijis svarīgi atbalstīt vietējos uzņēmējus, tāpēc pagājušajā gadā kopīgi ar Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju radījām tiešsaistes iepirkšanās vietni egadatirgus.lv Latvijas mazajiem ražotājiem un amatniekiem, lai tie varētu turpināt tirgoties arī ierobežojumu laikā. Esam gandarīti, ka kopš pērnā gada augusta vairāk nekā 230 tirgotāji ir mērķtiecīgi apguvuši jaunas prasmes, lai pielāgotu savu mazo biznesu jaunajiem apstākļiem. Redzam, ka to novērtē arī cilvēki gan no Latvijas, gan ārvalstīm – kopš projekta atklāšanas virtuālo gadatirgu ir apmeklējuši vairāk nekā 90 000 cilvēku, un tā ir kļuvusi par iecienītu iepirkšanās vietu,” saka Luminor vadītāja Latvijā Kerli Gabrilovica. 

Turpināt tirgošanos 

Šobrīd virtuālajā gadatirgū egadatirgus.lv var iegādāties vairāk nekā 3000 preču. Vietnē atrodami gan tradicionālā amata, gan mūsdienu amatniecības pārstāvji, piedāvājot iepazīt jaunākas tendences Latvijas amatniecībā un iegādāties dažādus skaistus, noderīgus un no dabīgiem materiāliem veidotus darinājumus. 

Visbiežāk tirgotāju pārstāvētās preču kategorijas, kas vienlaikus ir arī pircēju iecienītākās, ir tekstils, rotaslietas un keramika. E-gadatirgū iespējams iegādāties arī koka, ādas, stikla un metāla darinājumus, kā arī dažādas rotaļlietas, sveces, mūzikas instrumentus, maskas un pārtikas produktus.

Portāls egadatirgus.lv ir pieejams no jebkuras vietas pasaulē un tas darbojas kā e-katalogs, kurā pircēji no Latvijas un citām valstīm var ērti aplūkot piedāvājumu un sazināties ar meistariem, lai iegādātos izvēlētās preces.

*Aptauja ir veikta šā gada novembrī sadarbībā ar pētījumu centru Norstat, aptaujājot 1011 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.