“Lai pieņemtu lēmumu par remontēta vai neremontēta dzīvokļa iegādi svarīgi izvērtēt, vai jums ir laiks pašam remontdarbu veikšanai, vai arī zināms speciālists, kas tos varētu paveikt. Turklāt jāņem vērā, ka remontdarbi mēdz “ievilkties”. Tāpat ir jāveic aprēķins, cik mājokļa remonts izmaksās un vai ieguldījumi attaisnosies, īpaši šobrīd, kad būtiski pieaugušas būvmateriālu cenas. Situācijas un gadījumi ir dažādas, tomēr kopumā šobrīd ir izdevīgāk iegādāties mājokli, kur nepieciešami tikai kosmētiski uzlabojumi vai tas jau ir pilnībā gatavs dzīvošanai,” stāsta Luminor mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Par remontdarbiem jāmaksā vairāk

Kā skaidro bankas speciālists, normālos apstākļos cena par neremontētu dzīvokli un īpašuma vērtības pieaugums pēc remonta parasti ir līdzvērtīgs vai tuvu remontēta dzīvokļa cenai tirgū. Tomēr jāņem vērā, ka pēdējā gada laikā noticis ļoti straujš būvniecības materiālu cenu kāpums, un remontdarbu izmaksas ir augušas par 15-30%, atkarībā no būvmateriālu veida. To veicināja gan pandēmijas radītie traucējumi dažādu rūpnīcu darbībā un materiālu pieejamībā, gan Krievijas iebrukums Ukrainā, jo konfliktā iesaistītās puses ir būtiskas būvmateriālu izejvielu ražotājas.

Gadījumos, kad plānots atjaunot dzīvokļa apdares stāvokli, izmaksas šobrīd svārstās no 200 līdz 400 eiro par kvadrātmetru. Ja vēlas veikt  pilnu dzīvokļa renovāciju - izlīdzināt sienas un griestus, nomainīt grīdas segumu, komunikācijas, santehniku, durvis, logus un atjaunot sanitāro mezglu un virtuvi, kā arī veikt plānojuma izmaiņas - ir jārēķinās ar vismaz 400  eiro par kvadrātmetru. Summu ietekmēs arī izvēlētie materiāli un tas, cik kvalitatīvi ir būvēts konkrētais īpašums , jo sliktākā stāvoklī ir tas ir , jo būs lielākas izmaksas to visu izlabot.

Ņemot vērā būvmateriālu cenu pieaugumu, šobrīd tāda mājokļa, kam jāiegulda vēl remontdarbos, iegādes un remontdarbu kopējās izmaksas var pārsniegt jau izremontēta mājokļa cenu.

Izmaksas ietekmē mājokļa lielums

Kā norāda eksperts, remontdarbu izmaksas ietekmēs arī mājokļa lielums, bet nav gluži tā, jo tas lielāks, jo lielākas izmaksas. Protams, kopējā summa lielākam mājoklim būs augstāka, taču, ja rēķina remontdarbu izmaksas uz kvadrātmetru, tad lielākam dzīvoklim tās būs mazākas. Piemēram, ja plānotās izmaksas 30 kvadrātmetru dzīvoklim ir ap 300 eiro par kvadrātmetru, tad visticamāk summā neiekļausies iebūvētās mēbeles. Savukārt 80 līdz 100 kvadrātmetru dzīvoklim, iespējams, izmaksās iekļausies arī virtuves iekārta.

Arvien vairāk izvēlas komfortu

Tā kā remontdarbu veikšana ir saistīta ar papildu raizēm – būvmateriālu sagādi, materiālu izvēli, remontdarbu veicēju atrašanu, procesa organizēšanu un nepieciešamās dokumentācijas (saskaņojumu) sakārtošanu  - jau vairākus gadus ir vērojama tendence, ka arvien mazāk klientu izvēlas mājokli, kurā nepieciešams kapitālais remonts.

Acīmredzot klienti arvien vairāk novērtē laiku kā vērtību un ieguldījumus – mājokli, kas jau gatavs dzīvošanai vai kurā nepieciešami tikai nelieli kosmētiski uzlabojumi. Izņēmums ir tad, ja ģimenē vai paziņu lokā ir kāds remontdarbu veicējs, vai remontdarbi pašiem nav sveša lieta. Tas, protams, samazina arī izdevumus, jo darbaspēka izmaksas var sasniegt līdz pat  50% no remontdarbu budžeta.

Ja plāno iegādāties mājokli, aicinām pieteikties uz mājokļu konsultāciju pie Luminor mājokļu eksperta, kurš palīdzēs rast atbildes uz visiem neskaidrajiem jautājumiem.

Kredīts mājokļa remontam