• Trampa „Atbrīvošanas diena” sašūpo tirgus 
  • Ķīna asi reaģē uz nekontrolēto tirdzniecības strīdu ar ASV
  • FED saglabā piesardzību nenoteiktības apstākļos
  • ECB turpina samazināt procentu likmes 

Aprīlis finanšu tirgiem ir nesis pirmo īsto Trampa prezidentūras izraisīto satricinājumu. Pēc tam, kad Donalds Tramps mēneša sākumā iepriekš izsludinātajā „Atbrīvošanas dienā” paziņoja par virkni tarifu, viņš pārvērta tirgus par amerikāņu kalniņiem, radot apjukumu globālo ieguldītāju vidū. Tā kā ārkārtīgi dinamiskā makroekonomiskā darba kārtība mainās ar katru dienu, tas noteiks daudzu aktīvu klašu turpmāko virzību tuvākajā nākotnē.

Šo faktoru iespaidā attīstīto tirgu akciju vērtība (ko mēra MSCI World indekss EUR valūtā) ir samazinājusies par 4.13%, savukārt attīstības tirgu akciju vērtība (ko mēra MSCI Emerging Markets indekss EUR valūtā) ir pazeminājusies par 3.73%. Šajā pašā laika posmā ir pazeminājies obligāciju ienesīgums, 10 gadu ASV Valsts kases obligāciju ienesīgumam pazeminoties līdz 4.18% no 4.2% pirms mēneša, savukārt Vācijas 10 gadu Valsts kases obligāciju ienesīgumam pazeminoties līdz 2.44% no 2.73% pirms mēneša.

Trampa „Atbrīvošanas diena”

 Liela ietekme uz akciju tirgiem bija prezidenta Donalda Trampa 2. aprīlī izsludinātajiem „Atbrīvošanas dienas” tarifiem. Tarifi ietvēra universālu 10% tarifu visam importam un augstākas likmes attiecībā uz konkrētām valstīm kā Ķīna un Eiropas Savienība. Tas izraisīja ievērojamu lejupslīdi ASV akciju tirgos, galvenajiem indeksiem piedzīvojot strauju kritumu. Turpmākajās dienās pēc „Atbrīvošanas dienas” paziņojumiem akciju indekss S&P 500 kritās par vairāk nekā 10%, līdz ar to radot attiecīgus triecienu viļņus arī pārējos finanšu tirgos, tostarp ASV Valsts obligāciju tirgū, kā arī izraisot ASV dolāra vērtības kritumu. Analītiķi lēš, ka piemērotie tarifi katrai amerikāņu mājsaimniecībai varētu izmaksāt 5000 ASV dolāru gadā, radot finansiālu spriedzi miljoniem cilvēku un pasliktinot ASV ekonomikas perspektīvas. Lai gan finanšu tirgi ir nedaudz atguvušies no sākotnējā šoka, šo tarifu plašāka ietekme liecina par iespējamu ekonomikas izaugsmes palēnināšanos un sarežģītas vides veidošanos no globālās tirdzniecības atkarīgiem uzņēmumiem. 

S&P 500 indekss

Avots: Bloomberg

Ķīnas principiālā reakcija uz tarifiem 

Starp daudzajām valstīm, kuru importam Trampa administrācija ir noteikusi tarifus, Ķīna izcēlās ar principiālu pieeju, reaģējot uz papildu tarifiem un ieviešot savus tarifus ASV importam. Tas ir izraisījis ugunīgu tirdzniecības strīdu un arvien pieaugošus riskus tirdzniecībai starp abām valstīm, jo galvenie tarifi strauji pārsniedza 100%. Tā kā Ķīnas ekonomikas izaugsme pēdējās desmitgadēs lielā mērā ir balstījusies uz eksportu, starptautiskās tirdzniecības klimata pasliktināšanās neizbēgami pasliktina Ķīnas ekonomikas perspektīvas. Tā rezultātā Ķīnas akciju tirgus piedzīvoja ievērojamus satricinājumus, ko izraisīja pieaugošais tirdzniecības saspīlējums ar ASV. Pēc „Atbrīvošanas dienas” aprīļa sākumā CSI 300 indekss samazinājās līdz pat 8%. Turklāt UBS pazemināja Ķīnas ekonomikas izaugsmes prognozi 2025. gadam līdz 3,4%, tādējādi vēl vairāk pasliktinot tirgū valdošo noskaņojumu. Reaģējot uz šiem apstākļiem, Ķīnas valdība ir paziņojusi par plāniem veikt papildu stimulējošus pasākumus ekonomikas atbalstam, savukārt finanšu tirgos ir vērojama pastiprināta tā dēvētās „nacionālās komandas” (stratēģiski nozīmīgu uzņēmumu, kas, iepērkot akcijas, atbalsta akciju tirgus cenas) līdzdalība pirkšanā. Lai arī kādi būtu pasākumi, ieguldītāji uzmanīgi seko līdzi jebkādām pazīmēm, kas norāda uz tirdzniecības strīda atrisinājumu, kas varētu stabilizēt tirgu vidējā termiņā. 

ECB, FED lēmumi

Saskaroties ar ārkārtīgi dinamiskajiem ekonomiskajiem apstākļiem, FED vadītājs Džeroms Pauels ir dalījies atziņās par to, ka izziņotie tarifi līdz šim ir radījuši daudz sliktāku ietekmi, nekā iepriekš gaidīts. Šis apstāklis potenciāli var novest ASV ekonomiku līdz stagflācijas scenārijam, kad gan palēnināsies ekonomikas izaugsme, gan atkal pieaugs inflācijas līmenis. Šādas dilemmas perspektīvas potenciāli nostādītu FED nestabilā situācijā, kad tai cenu stabilitātes un ekonomikas izaugsmes nodrošināšanai būtu jānosaka prioritātes. Līdz šim FED aprīļa sanāksmē nolēma nemainīt procentu likmes. Tas, savukārt, ir izraisījis prezidenta Trampa asu kritiku FED vadītāja virzienā, izmantojot dažādus kanālus, liekot skaidri noprast, ka prezidents dotu priekšroku agresīvākai procentu likmju samazināšanas tendencei. Šī acīmredzamā vēlmju izpausme radīja papildu piesardzību ieguldītāju vidū, jo politiskā iejaukšanās ASV monetārajā politikā var iedragāt valsts pārvaldības sistēmu, radot potenciālu ASV finanšu aktīvu un pasaules vadošās rezerves valūtai – ASV dolāra – vērtības kritumu.

Savukārt ECB ir samazinājusi galveno procentu likmi par 0,25% līdz 2,25% līmenim, tādējādi vēlreiz atvieglojot eirozonas monetāro politiku. Septīto reizi samazinot procentu likmes, ECB prezidente Kristīne Lagarda sniedza komentārus par ekonomiskās izaugsmes perspektīvu pasliktināšanos pieaugošās tirdzniecības nenoteiktības iespaidā. Pamatojoties uz ļoti gaidīto ECB lēmumu, ieguldītāji šajā gadā sagaida vēl 2-3 procentu likmju samazinājumus eirozonā.

Tirgus pārskats

Aprīļa „Atbrīvošanas diena”, iespējams, bija noteicošais brīdis atlikušajai gada daļai, jo turpmākajos mēnešos ieguldītāju uzmanību piesaistīs paziņojumi par tarifiem, to grozījumi un atlikšana. Pozitīvi vērtējams ir fakts, ka pašreizējā ASV prezidenta administrācija savas ilgtermiņa tirdzniecības politikas īstenošanas vārdā zināmā mērā joprojām nevēlas riskēt ar vidēja termiņa ekonomikas perspektīvām. Ņemot vērā šo apstākli, ir skaidrs, ka prezidents Tramps ir iecerējis pārveidot pašreizējos globālās tirdzniecības modeļus. Šī „vīzijas un realitātes” sacensība saglabās tirgos paaugstinātu svārstīgumu līdz brīdim, kad atjauninātā sistēma pieņems savu veidolu.
 

ATRUNA

Brīdinājumi

  • Šī mārketinga komunikācija nav investīciju pētījumus un tā nav sagatavota atbilstoši standartiem, kas ir piemērojami neatkarīgam investīciju pētījumam.
  • Šī mārketinga komunikācija neierobežo un neaizliedz bankai vai kādam tās darbiniekam no veikt darbības pirms tās izplatīšanas.

Mārketinga komunikācijas izcelsme

Šī mārketinga komunikācija ir radīta Portfeļa pārvaldības daļā (turpmāk tekstā — PPD), Luminor Bank AS (reģ. Nr. 11315936, juridiskā adrese Liivalaia 45, 10145, Tallina, Igaunijas Republika, ko Latvijā pārstāv Luminor Bank AS Latvijas filiāle, reģ. Nr. 40203154352, adrese Skanstes iela 12, LV-1013, Rīga, turpmāk tekstā - Luminor), nodaļā. PPD nodarbojas ar diskrecionāras portfeļu pārvaldības pakalpojumu sniegšanu Luminor klientiem.

Uzraudzības iestāde

Luminor kā kredītiestādi uzrauga Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus. Turklāt Luminor uzrauga arī Eiropas Centrālā banka (ECB), kas šādu uzraudzību veic vienotā uzraudzības mehānisma ietvaros, ko veido ECB un valsts līmeņa atbildīgās iestādes (padomes regula (ES) 1024/2013 — regula par vienoto uzraudzības mehānismu). Ja vien šajā tekstā nav tieši norādīts pretējais, atsauce uz likumu normām nozīmē tās normas, kas ieviestas Latvijas Republikā.

Publikācijas saturs un avots

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis PPD informatīvos nolūkos. Luminor neuzskata šīs Komunikācijas saņēmējus par klientiem, un neuzņemas atbildību par tās satura lietošanu, kas var nebūt piemērots viņu personīgajām vajadzībām.

PDD viedokļi var atšķirties no Luminor Tirgus nodaļas sniegtajām rekomendācijām vai viedokļiem. Parasti iemesls var būt atšķirīgu investīciju periodu, kuros izmanto specifiskas metodoloģijas, ņemot vērā personīgos apstākļus, piemērojot konkrētus riska novērtējumus, portfeļa apsvērumus vai citus faktorus, rezultāts. Viedokļi, cenu mērķi un aprēķini ir balstīti uz vienu vai vairākām novērtējuma metodēm, piemēram, naudas plūsmas analīzi, daudzu vērtību izmantošanu, pamatā esošo tirgus kustību uzvedības tehnisko analīzi apvienojumā ar tirgus situācijas apsvērumiem, procentu likmes prognozēm, valūtas prognozēm un investēšanas periodu.

Luminor izmanto publiskus avotus, kas pēc tā uzskatiem ir uzticami, taču Luminor nav veicis neatkarīgu to pārbaudi. Luminor negarantē, neapliecina un nesola to precizitāti vai pilnīgumu. Visas investīcijas ir riskantas un tās var nest gan peļņu, gan zaudējumus.

Šī mārketinga komunikācija nav nedz piedāvājums, nedz reklāmpiedāvājums spēkā esošo likumu izpratnē. Investīciju lēmums saistībā ar finanšu instrumentu, finanšu produktu vai investēšanu (turpmāk tekstā — “produkts”) ir jāpieņem, vadoties pēc apstiprināta, publicēta reklāmpiedāvājuma vai pilnīgas aplūkojamā produkta dokumentācijas, vadoties pēc šī dokumenta. Nedz šis dokuments, nedz kāda no tā sastāvdaļām nevar tikt uzskatīta par līguma vai apņemšanās pamatu. Šis dokuments neaizstāj nepieciešamu padomu par finanšu instrumenta, finanšu produkta pirkšanu vai pārdošanu.

Šis nav padoms

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis Luminor PPD kā vispārīgu informāciju, un to nevar uzskatīt par investīciju lēmuma vienīgo pamatu. Tā nav uzskatāma par personīgu ieteikumu attiecībā uz konkrētiem finanšu instrumentiem vai stratēģijām. Luminor neuzņemas atbildību par to, kā mārketinga komunikācijas satura saņēmēji to izmanto.

Ja šī mārketinga komunikācija ietver rekomendācijas, tās nav uzskatāmas par objektīvu vai neatkarīgu tajā aplūkoto jautājumu skaidrojumu. Šis dokuments nav uzskatāms par personīgo investīciju padomu, un tajā nav ņemti vērā individuālie tā saņēmēju finanšu apstākļi vai mērķi. Šeit aplūkotie vērtspapīri vai citi finanšu instrumenti var nebūt piemēroti visiem investoriem. Investors uzņemas visus zaudējumu riskus saistībā ar investīciju. Luminor iesaka investoriem neatkarīgi novērtēt katru emitentu, vērtspapīru vai instrumentu, kas šeit aplūkots, un konsultēties ar neatkarīgiem padomdevējiem, ja, viņuprāt, tas ir nepieciešams.

Šajā dokumentā iekļautā informācija nav uzskatāma par padomu saistībā ar nodokļu sekām, ko rada konkrēts investīciju lēmums. Šeit nav sniegts izmaksu un maksu novērtējums attiecībā uz konkrētiem investīciju produktiem. Katram investoram ir pašam jānovērtē nodokļu un citas sava ieguldījuma finansiālais priekšrocības un vājās vietas.

Informācija par risku

Risks, kas saistīts ar ieguldīšanu konkrētos finanšu instrumentos, tostarp tajos, kas minēti šajos dokumentos, kopumā ir augsts, jo to tirgus vērtību ietekmē daudz dažādi faktori. Investīcijas vērtība un tās ienākumi var katru dienu mainīties svarīgu ekonomisko tirgus izmaiņu (tostarp tirgus likviditātes izmaiņu) dēļ. Šeit iekļautās informācijas nolūks nav prognozēt faktiskos rezultātus, kas var būtiski atšķirties no šeit atspoguļotajiem. Pagātnes rādītāji ne obligāti liecina par nākotnē sagaidāmajiem rādītājiem. Izpētot atsevišķus finanšu instrumentus, investors var zaudēt visus vai daļu savu ieguldījumu.

Svarīga informācija par risku saistībā ar investīciju produktiem un investīciju pakalpojumiem ir pieejama šeit.

Interešu konflikti

Lai izvairītos no potenciāliem interešu konfliktiem, kā arī pārvaldītu personīgo konta darbības un/vai iekšējo tirdzniecību?, Luminor darbiniekiem ir jāievēro iekšējos noteikumus par saprātīgu ētikas kodeksu, nepublicētu pētījuma materiālu un personiskā konta darbību?. Iekšējie noteikumi ir sagatavoti atbilstoši spēkā esošajiem likumiem un attiecīgajiem rūpniecības standartiem. Luminor atlīdzības politika nerada saikni starp ienākumiem no kapitāla tirgu aktivitāti un atsevišķo darbinieku atlīdzību.

Mārketinga komunikācijas pieejamība nav saistīta ar veikto darbību summu vai to apjomu.

Šis materiāls ir sagatavots atbilstoši Luminor interešu konfliktu politikai, ko var aplūkot šeit.

Izplatīšana

Šo mārketinga komunikāciju nedrīkst nodot vai izplatīt Amerikas Savienotajās Valstīs vai Kanādā vai to teritorijās vai piederošajās teritorijās, un to nedrīkst nodot ASV vai Kanādā dzīvojošai personai. Dokumentu nedrīkst dublēt, reproducēt un (vai) izplatīt bez Luminor iepriekšējas rakstiskas piekrišanas.