Luminor: ASV 10 gadīgo parādzīmju likmes pieaugums virs 3% nav viennozīmīgi sliktas ziņas akciju tirgiem | Luminor
Atis Krūmiņš

Atis Krūmiņš

„Procentu likmju izmaiņas pagājušajā mēnesī kļuva par vienu no galvenajiem diskusiju tematiem, nosakot kustību akciju tirgos un piesaistot vairāk uzmanības nekā uzņēmumu peļņas ziņojumi,’’ skaidro Atis Krūmiņš, Luminor Ieguldījumu pārvaldes daļas vadītājs. „Īpaši uzmanību piesaistīja ASV 10 gadu valdības obligāciju ienesīguma palielināšanās virs 3%, kas  satraukusi investorus, pastiprinot svārstības akciju tirgū. Galvenais iemesls šādai investoru reakcijai bija bažas, ka augstākas procentu likmes varētu mazināt kopējos uzņēmumu ienākumus, vienlaikus padarot obligācijas pievilcīgākas salīdzinājumā ar ieguldījumiem akcijās.’’

Atgādinot par zemo procentu likmju perioda beigām, šī bija pirmā reize pēdējo 4 gadu laikā, kad ASV 10 gadu obligāciju ienesīgums pārsniedza 3% līmeni. Taču vidējais ASV 10 gadu obligāciju ienesīgums kopš 2000. gada ir bijis 3,5% un 4,6% -kopš 1990. gada. Augstākas procentu likmes nozīmē, ka tirgus sagaida spēcīgu ekonomikas izaugsmi un mērenu inflāciju, kas parasti ir stimulējoša vide akcijām. Vēsturiski nevienā no četrām reizēm, kad ASV 10 gadu obligāciju ienesīgums pārsniedza 3% līmeni, netika novēroti negatīvi akciju tirgus rezultāti ne viena gada, ne trīs gadu periodos.

Aprīlī Eiropas tirgi uzrādīja labus rezultātus, nodrošinot gandrīz 4,5% pieaugumu. Arī attīstīto valstu akciju tirgi kopumā bija veiksmīgi, uzrādot 4,2% pieaugumu, bet attīstības tirgu akcijas šajā laika posmā palika nemainīgas un saglabāja nelielus zaudējumus no gada sākuma, atrodoties -1,3% līmenī kopš gada sākuma. Visu valstu pasaules akciju indekss (ACWI) ir spējis atgūt zaudēto un tuvākā gada perspektīvā paliek nemainīgs.

Vairāk par aktuālajām tendencēm Luminor jaunākajā finanšu tirgus apskatā: Maijs 2018.

Nesenie dati liecina, ka ASV uzņēmumu 1. ceturkšņa peļņa ir palielinājusies par 25%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, turklāt 80% no uzņēmumiem, kas ir paziņojuši rezultātus ir pārspējuši analītiķu pronozes. Būtiski, ka uzņēmumu peļņa paaugstinājusies ne tikai labvēlīgas nodokļu reformas ietekmes rezultātā, bet arī pārdošanas apjomu pieaugumam – 8.4% gada griezumā. Tas liecina, ka pasaules ekonomika ir spēcīga un peļņas pieaugums varētu turpināties.

Priekšnoteikumi akciju tirgus pozitīvai tendencei saglabājas tie paši, proti, pasaules ekonomika aug, monetārā politika joprojām ir labvēlīga, inflācija ir samērīga un uzņēmumu peļņa palielinās. Kā arī neparastais optimisms, kas tika novērots gada sākumā, ir izgaisis saistībā ar pēdējo cenu korekciju. Lai gan lielākas cenu svārstības kādu laiku vēl var turpināties, ilgākā laika periodā akciju tirgu augšupejošā tendence, šķiet, joprojām ir spēkā.

Būtiskākās finanšu tirgus tendences aizvadītajā mēnesī:

Mediju kontaktiem:

Signe Lonerte
Luminor Grupas Mārketinga un komunikācijas vadītāja
+371 2911 6146
Signe.Lonerte@luminorgroup.com

Pārvaldi savas finanses ērti un vienkārši!