5 padomi veiksmīgai un drošai lietota auto iegādei

24.02.2021.

Lietotu auto, kas kalpos godam un būs atbilstošs cenai, vislabāk iegādāties no oficiāla dīlera vai pazīstamas un uzticamas personas. Taču daudzi lietotus transportlīdzekļus pērk no privātpersonām ar sludinājumu portālu palīdzību. Lasi tālāk un uzzini, kādi faktori jāņem vērā, lai izvairītos no krāpniekiem un veiksmīgi iegādātos kvalitatīvu lietoto auto.

1. Rūpīgi izpēti sludinājumu

Pirmais iespaids ir svarīgs. To, vai auto mums šķiet patīkams un pieņemams, parasti noprotam jau pāris sekunžu laikā pēc sludinājuma atvēršanas. Tomēr nereti gadās situācijas, kad sludinājumā norādītā informācija ir kļūdaina vai pat maldinoša.

 • Uzmanīgi aplūko fotogrāfijas. Mūsdienas teju katram ir pieejama ierīce kvalitatīvu foto uzņemšanai – ja sludinājumā bilžu ir maz, tas ir signāls, ka pārdevējam varētu būt kas slēpjams. Uzticēties var tikai tad, ja auto ir aplūkojams gan no ārpuses, gan iekšpuses – salons, panelis un atvērts motora pārsegs.
 • Pievērs uzmanību aprakstam. Ja sludinājuma autoram ir labi nodomi un viņš nemēģina apkrāpt, to ļoti labi var noprast pēc sludinājuma teksta – izpēti, kāds ir valodas tonis un cik detalizētu informāciju par auto pašreizējais saimnieks atklāj.

Ja nav pārliecības, ka sludinājumā norādītie parametri atbilst patiesībai, noteikti sazinies ar sludinājuma autoru. Var gadīties, ka sludinājums ir krāpniecisks vai gluži vienkārši – tā autors ir kļūdījies un šī auto apskatei savu laiku tērēt nebūs vērts.

2. Uzmanību – vai pārdevējs vieš uzticību?

Kad prasībām atbilstošs sludinājums atrasts, nākamais solis noteikti būtu satikšanās ar auto pārdevēju klātienē (protams, ievērojot visus spēkā esošos ierobežojumus).

 • Pārliecinies, vai auto ir reģistrēts CSDD Latvijā. Lai būtu droši, ka auto iegāde būs legāla, palūdz pārdevējam uzrādīt visus auto dokumentus, kā arī pārbaudi, vai tas ir reģistrēts Latvijā. Privātpersonām ir atļauts pārdot tikai savā īpašumā esošu auto, kas jau ir reģistrēts CSDD. Ja pārdevējs nevar uzrādīt reģistrācijas dokumentus, liela iespēja, ka tas ir zagts – vai nu Latvijā, vai ārvalstīs.

Noteikti pievērs uzmanību, vai auto pārdevējs vieš uzticību, kāda ir viņa komunikācijas maniere un vai viņš spēj atbildēt uz visiem tevis uzdotajiem jautājumiem.

3. Noskaidro, vai cena ir adekvāta

Kuram gan nepatīk ietaupīt vai veikt pirkumus par izdevīgām cenām? Ja runa ir par lietota auto iegādi, pārlieku zema cena nebūs laba zīme – visticamāk, sludinājuma autors vēlas no sava auto atbrīvoties pēc iespējas ātrāk, un tam noteikti ir savi iemesli.

 • Salīdzini lietoto auto cenas. Lai izprastu, kāda cena ir atbilstoša konkrētam lietota auto modelim ar tev interesējošiem parametriem, izmanto kādu no internetā pieejamajiem cenu salīdzināšanas risinājumiem.

Runājot par finansiālo aspektu, ir vērts atgādināt, ka skaidrā naudā drīkst veikt maksājumu līdz EUR 7200. Ja cena šo summu pārsniedz, obligāti ir jāveic naudas pārskaitījums!

4. Auto apskate – jo rūpīgāk, jo labāk

Lai noteiktu, vai konkrētais lietotais auto būs labs ieguldījums, rūpīgi jāaplūko tā tehniskais stāvoklis. Lūk, galvenie aspekti, kam jāpievērš uzmanība:

 • Vai ir redzamas rūsas pazīmes?
 • Kāds ir salona nolietojums?
 • Kas notiek zem motora pārsega?
 • Kad būs jāmaina riepas?
 • Kādā stāvoklī ir bremžu kluči un diski?

Ja neesi drošs par savām spējām noteikt, kāds ir auto tehniskais stāvoklis, vērsies pie neatkarīga auto mehāniķa, kas veiks apskati un sniegs detalizētu novērtējumu.

5. Veic testa braucienu

Pērkot lietotu auto, testa braucienam var būt izšķirīga nozīme – tā tu ne tikai izpratīsi, kā šo auto izjūti, bet varēsi secināt, kādas ir potenciālās lietotā auto problēmas.

 • Ieklausies – vai nedzird neraksturīgu skaņu no piekares vai grabēšana salonā?
 • Nebaidies pārbaudīt “uzrāvienu” un auto performanci lielākā ātrumā.
 • Nobremzē spēcīgāk – nevajadzētu rasties nekādām liekām vibrācijām. 

Nekādā gadījumā neiegādājies auto, ja tā pārdevējs kāda iemesla dēļ neļauj tev veikt izmēģinājuma braucienu – tā ir zīme, ka kaut kas ir slēpjams.

Lai veiksmīgs, drošs pirkums un jaunais auto kalpo godam!

Kļūsti par klientu attālināti