Jauna auto iegāde ir finansiāli nozīmīgs ilgtermiņa lēmums neatkarīgi no tā, vai vēlies pirkt jaunu vai lietotu auto. Pirms auto iegādes ir īstais laiks izvērtēt, kāds ir tavs dzīvesveids šobrīd un kādi ir tavi nākotnes plāni. 

Izlasi šo rakstu un uzzini, kas jāņem vērā, pērkot gan jaunu, gan lietotu auto! 

1. Kā izvēlēties piemērotāko, pērkot jaunu auto

Ja esi izlēmis iegādāties jaunu auto no salona, tā tehniskais stāvoklis būs izcils, defektu nebūs un varēsi “sēsties un stūrēt”. Tomēr piedāvājums ir plašs, tāpēc ļoti rūpīgi jāapsver vesela virkne aspektu par to, kāds auto būs tev piemērots.

Gabarīti un vadāmība. Pirms jauna auto iegādes noteikti veic testa braucienu. Izbrauc pa pilsētu, pa šoseju, pamēģini ar to noparkoties centrā – tā tu izpratīsi, kā katru auto izjūti, un justies labi pie auto stūres ir ārkārtīgi svarīgi.

Izmērs un drošība. Ja pērc auto tikai sev vienam, protams, nav vērts iegādāties milzīgu septiņvietīgu auto. Ja tev jau ir ģimene vai tuvākajā nākotnē plāno ģimeni dibināt, lielāks un drošāks auto būs īstā izvēle.

Komforts. Izvērtē visas jaunā auto ērtības – bieži vien ir vērts piemaksāt pie auto oriģinālās cenas, lai iegūtu ērtības, kas pamatīgi atvieglo dzīvi, piemēram, parkošanās kameras un sensori vai apsildāmi sēdekļi un stūre.

Jauda. Ja pavadi ikdienu pilsētā un tikai reizēm dodies tālākos izbraucienos, pavisam noteikti mazjaudīgāks modelis būs īstā izvēle. Ja plāno bieži mērot nopietnākus attālumus, ir vērts apsvērt auto ar jaudīgāku dzinēju.

Benzīns vai dīzelis? Lai atbildētu uz šo jautājumu, jāsaprot, kādus attālumus plāno veikt. Dīzeļdzinēja auto cena sākotnēji būs augstāka, taču, ja brauksi bieži, daudz un lielus attālumus, tā cena ilgtermiņā atmaksāsies, jo dīzeļdegviela ir lētāka par benzīnu. Turpretī, ja zini, ka ikdienā tev jāveic nelieli attālumi un galvenokārt pa pilsētu, tad noteikti izvēlies auto ar benzīna dzinēju.

Cena. Protams, viens no būtiskākajiem aspektiem jauna auto iegādei ir tā cena. Viss atkarīgs no tavām iespējām, taču neaizmirsti, banka var piedāvāt papildu finansiālo atbalstu, piemēram, līzingu jauna auto iegādei.

2. Kā izvēlēties labāko, pērkot lietotu auto

Lietota auto iegāde būs maciņam draudzīgāka izvēle, taču šajā gadījumā ir jāiegulda daudz vairāk laika un pūļu auto tehniskā stāvokļa novērtēšanā, lai nesanāk “iegrābties” un pēc tam pamatīgi pārmaksāt par remontu un uzturēšanu.

Uzticams pārdevējs. Būtiski izvēlēties atzītu, pārbaudītu un uzticamu pārdevēju, piemēram, auto dīleri, kurš lietoto auto ir jau pārbaudījis. Ideāli, ja auto joprojām ir garantija vai pats dīleris dod garantiju un noteiktu laiku. Protams, var pirkt lietotu auto arī no privātā tirgotāja, bet tad noteikti jāpārliecinās par to, vai auto tehniskais stāvoklis ir labā kārtībā.

Auto vēsture. Lai to pārbaudītu, iesakām izmantot: 

Testa brauciens. Pērkot lietotu auto, testa brauciens ir pat vēl svarīgāks nekā tad, ja pērc jaunu auto no salona. Pašam piesēžoties pie stūres, sapratīsi, kā tu izjūti attiecīgo auto, un tas ir ļoti būtiski.

Rūpīga apskate. Lai noteiktu, vai konkrētais lietotais auto būs labs ieguldījums, jāveic tehniskā stāvokļa apskate, īpašu uzmanību pievēršot:

Tomēr, ja neesi drošs par savām spējām noteikt, kāds ir auto tehniskais stāvoklis, var to aizvest pie neatkarīga auto mehāniķa, kas veiks apskati un sniegs detalizētu novērtējumu.