07.04.2022.

Nav noslēpums, ka LED spuldzes ir videi draudzīgāka un energoefektīvākā apgaismojuma izvēle, taču, vai zini, kā izvēlēties labāko LED spuldzi? To noskaidrosim šajā rakstā! Ja vēl neesi nomainījis kvēlspuldzes uz LED apgaismojumu, ir vērts to īstenot.

LED apgaismojuma priekšrocības

LED apgaismojums neapšaubāmi ir labākais risinājums energoefektīvam mājoklim. Ir vairāki iemesli kāpēc ir vērts izvēlēties LED apgaismojumu:

  • darbojas līdz pat 50 000 stundām jeb 14 gadiem, ja pieņemam, ka spuldze dienā tiek darbināta 5 stundas;
  • patērē par 80-90% mazāk enerģijas;
  • videi draudzīgākā izvēle. 

Vēlos iegādāties LED spuldzi – ko ņemt vērā? 

Kā neapjukt un izvēlēties spuldzi, kas būs piemērota tavam mājoklim? Būtiski pievērst uzmanību gaismas spilgtumam un gaismas temperatūrai jeb krāsai. Izvēloties LED spuldzi, pievērs uzmanību lūmeniem, kas ir gaismas stipruma mērvienība. To uz iepakojuma apzīmē ar burtiem lm. Jo vairāk lūmenu, jo spilgtāk spīdēs izvēlētā spuldze. Piemēram, 100 vatu kvēlspuldzes gaismai atbilst 1600 lūmenu LED spuldze.

Savukārt LED spuldzes gaismas temperatūru mēra Kelvina grādos. Uz iepakojuma to atradīsi ar apzīmējumu K. Jo mazāks uz iepakojuma norādītais kelvinu daudzums, jo gaisma būs siltāka un dzeltenāka, savukārt, jo lielāks kelvinu daudzums, jo zilganāka un aukstāka būs gaisma.

Augstāk minētie kritēriji ir būtiskākie, izvēloties piemērotāko LED spuldzi, taču vērts pievērst uzmanību arī citiem kritērijiem:

  • Vai spilgtumu varēs regulēt ar gaismas slēdzi – ne visām LED spuldzēm iespējams regulēt spilgtumu, tāpēc, ja vēlies regulēt spuldzes spilgtumu meklē attiecīgu norādi uz iepakojuma.
  • Energoefektivitātes marķējums – jo augstākas energoefektivitātes klases spuldzi tu izvēlēsies, jo mazāk elektrības tā patērēs. Pievērs uzmanību norādīto vatu skaitam, tādā veidā varēsi precīzāk salīdzināt elektrības patēriņu starp spuldzēm. 
  • Ieslēgšanas/izslēgšanas reižu skaits – ja vēlies izmantot spuldzi vietā, kur tā bieži tiek ieslēgta un izslēgta, izmantojot kustību sensoru, tad izvēlies spuldzi ar lielāku ieslēgšanas un izslēgšanas ciklu skaitu. 

LED spuldzēm ir pieejama garantija

Iegādājoties LED spuldzi, noteikti saglabā tās čeku un iepakojumu, jo gluži tāpat kā elektroiekārtām, arī LED spuldzēm pienākas ražotāja noteiktā garantija. Tas nozīmē, ka gadījumā, ja iegādātā spuldze izdegs ātrāk par norādīto garantijas laiku, tev būs iespēja to apmainīt pret jaunu vai arī saņemt naudas atmaksu!

Informācijas avots - energouzņēmums Enefit.