30.10.2023.

Swotzy ir loģistikas tehnoloģiju jaunuzņēmums, kura misija ir vienkāršot un padarīt kurjerpasta piegādes iespējas pieejamas visiem uzņēmumiem. Uzņēmums ir izstrādājis sūtījumu piegādes platformu, kurā e-komercijas uzņēmumiem, neatkarīgi no to izmēra un sūtījumu apjomiem, ir iespēja ērti noformēt un pārvaldīt paku sūtījumus klientiem, kā arī izvēlēties labāko kurjerpiegādātāja piedāvājumu katram konkrētam sūtījumam. 

Swotzy biznesa idejas sākumpunkts bija spēcīga ideja, praksē nostiprināta pārliecība un patiesa ticība, ka ir identificēta īsta problēma, kurai ir iespēja radīt risinājumu. Uzņēmuma līdzdibinātāja un vadītāja Laura Rutka dziļa pārliecība ir, ka e-komercijas uzņēmumiem savā starpā būtu jākonkurē ar labāko produktu, nevis izdevīgākajiem piegādes nosacījumiem. Swotzy risinājums ne tikai mainīs esošos tirgus standartus, bet radīs jaunas iespējas citiem uzņēmumiem veiksmīgāk attīstīt savu biznesa ideju e-komercijas vidē globālā mērogā.

Padziļināta izpratne par nozares specifiku un tās izaicinājumiem

Swotzy idejas autors Lauris ir ļoģistikas inženieris, kurš ieguvis izglītību un pirmo darba pieredzi Nīderlandē, kas vēljoprojām ir uzskatāma par loģistikas centrālo punktu Eiropā. Atskatoties uz idejas sākuma posmu Lauris atzīst: “Ja pavisam godīgi, tad tieši šis lēmums doties iegūt augsta līmeņa loģistikas izglītību un gūt pieredzi vienā no lielākajiem konteinera pārvadājuma uzņēmumiem Maersk ir tas, kas deva iespēju rasties idejai par Swotzy”. 

Pēc gandrīz 8 gadiem Nīrderlandē, kuros Lauris smēlās gan zināšanas, gan arī praktisku pieredzi, viņš atgriezās Latvijā un pievienojās uzņēmumam DPD kā biznesa attīstības projekta vadītājs. “Šī pozīcija mani iepazīstināja ar kurjerpasta industriju, kas bija pavisam jauns lauciņš. Bijs jaapgūst tiešām daudz jauna, bet industrijas dinamika un nozīme jau no pirmajām dienām mani ierāva tajā”. Bieži uzņēmēji pat nenojauš, ka loģistika ir tieši tas faktors, kas nosaka uzņēmuma veiksmi un spēju attīstīties. Tā ir spēja nogādāt paredzētos produktus, noteiktajā laikā, uz pareizo vietu. Iespējams, izklausās gaužām viegli, bet aizkulises ir ļoti sarežģītas un izaicinošas.

Lai palektos augstāk, vispirms ir jāpietupjas

Nostrādājot gandrīz 2 gadus uzņēmumā DPD, Lauri uzrunāja uzņēmums Printful. “Es atceros to brīdi, un cik lielu dzirksti tas radīja manās acīs - iespēja strādāt Latvijas vienīgajā vienradža uzņēmumā un vadīt globālo piegādes ķēdi, lai nogādātu sūtījumus saņēmējiem likās lieliska iespēja” teic Lauris. Lēmums gan nebija viegls, jo tolaik tas nozīmēja mazāku atalgojumu un ar ambīcijām piepildītam jaunietim, to bija ļoti grūti sagremot. “Dažreiz dzīvē ir tās reizes, kad ir jāsaprot, ka lai palektos augstāk, vispirms ir jāpietupjas, un šī noteikti bija tā reize” komentē Lauris. 

Lauris atzīst, ka tieši Printful spēja mainīt viņa uzskatus par biznesu un atvēra jaunus apvāršņus, parādot to, ka uzņēmumi var funkcionēt pavisam citādāk. “IT vienmēr ir pirmajā vietā” bija viens no kodeksiem, pēc kā principiem uzņēmums darbojas un tieši tas mainīja perspektīvu. Papildus, Printful deva iespēju Laurim izveidot attiecības ar cilvēkiem un uzņēmumiem dažādās pasaules malās, un Lauris viemēr ir uzskatījis, ka pilnīgi visa pamatā ir attiecības - tas ir sākuma punkts. 

Apbružāties ir svarīgi

Cilvēki bieži nesaprot, ka veiksmīgs bizness nerodas dienas laikā. Tie ir soļi, kas ir sperti vairāku gadu garumā, lai tajā vienā dienā spētu spert pirmos soļus, uzņemties atbildību un jau būtu pietiekoši zināšanas, lai varētu uzņēmumu sākt veidot. Un visa iepriekšminētā pieredze, attiecības un zināšanas ir Swotzy uzņēmuma pamatā. Arī šobrīd runājot ar jauno paaudzi esmu pārsteigts dzirdēt, ka jaunieši ir pārliecināti, ka uzreiz pēc studiju pabeigšanas, viņi vēlas būt uzņēmēji. Ir ļoti apsveicami, ka ir šīs ambīcijas, taču būsim atklāti, bez visas šīs pieredzes arī Swotzy nevarētu attīstīties tādā tempā un līmenī.

Veiksmes un Neveiksmes

Protams, ceļā uz Swotzy idejas attīstīšanu viss nenotika gludi. Lauris stāsta, ka izaicinājumi ir bijuši jau pašā sākumā: “Kad Printful minēju, ka man ir šī ideja un vēlos to paralēli darbam attīstīt, mēs kopīgi secinājām, ka tas varētu radīt interešu konfliktus un, ka labākais būtu attiecības pārtraukt.” Lauris atzīst, ka šis ir bijis viens no kritiskākajiem brīžiem, “Tajā brīdī man nebija iekrājumi, lai vairākus mēnešus varētu palikt bez darba un sapratu, ka pats sākuma posms būs lēns, par cik Swotzy produkts ir ļoti tehnisks.” Viņš saprata, ka noteikti ir nepieciešams cits pagaidu darbs, kurš būtu ar mieru, ka Lauris vakaros kopā ar komandu strādā pie sava projekta. “Latvijā diemžēl neatradu iespējas un uzņēmumi ar kuriem komunicēju nebija gatavi mani ņemt darbā.'' 

Tas radīja situāciju, ka Lauris bija spiests pārvākties uz Lietuvu, kur viņam durvis atvēra uzņēmums Girteka. “Viņi zināja manas ambīcijas, zināja, ka strādāju pie savas idejas, bet arī saprata, ka spēju palīdzēt viņu uzņēmumam.” Lai gan tas izklausās ļoti forši, tas radīja zināmu izaicinājumu. “Šī pārvākšanās noveda pie situācijas, ka manai sievai nācās nomest malā visas aktivitātes ko viņa bija iesākusi. Tas noteikti nebija viegli un tas bija diezgan emocionāls brīdis. Taču tas atbalsts un ticību ko saņēmu, bija viens no būtiskākajiem brīžiem. “Ne visi ir gatavi nomest malā savas ambīcijas un vēlmes un ticēt otrā cilvēkā, ka viņš spēs izdarīt to, par ko šobrīd tikai sapņo” teic Lauris.

Taču tālāk šis izaicinājums, kā jau bieži tas noteik, pārvērtās veiksmes stāstā, kad Swotzy satika Firstpick, kas ir Viļņā bāzēts riska kapitāla fonds. Praktiski mēneša laikā, abas puses bija vienojušās par pirmo investīciju, lai dotu Swotzy komandai iespēju fokusēties uz ideju ne tikai vakaros, bet jau pilnā laikā. 

Tieši ši pirmā 90 000 eiro investīcija bija tas, kas Swotzy ļāva strauji iet uz priekšu un ar savām straujajām darbībām, nepilnu trīs mēnešu laikā spējām piesaistīt jau daudz nopietnākas investīcijas - 500 000 eiro apmērā, kas nu jau ir rezultējis kopš augusta 250% ikmēneša izaugsmē gan apgrozījuma, gan jauno klientu skaitā. 

Pieredze un attiecības ir visa pamatā

“No iepriekš minētā, manuprāt, ir diezgan skaidrs, ko es teikšu” min Lauris, sakot “Visa pamatā ir pieredze un attiecības. Ja vēlies uzsākt biznesu, bet nezini kā, piesakies darbā jaunuzņēmumā, lai apzinātu, kā lietas notiek praksē. Un papildus tam, lielākais ieguvums ir attiecības, kuras ir veidotas vairāku gadu garumā. Pēc manām domām, tieši attiecības ir Swotzy veiksmes pamatā.'' 

Jaunam uzņēmējam arī ir jābūt gatavam, ka tās nebūs 8 stundas dienā, ko veltīsi darbam. Tās ir garas dienas, vakari un dažreiz naktis, lai spētu kustēties uz priekšu un bieži, tas ir vientuļi. Tapēc ir nepieciešams pārliecināties, lai pareizie cilvēki ir apkārt un, lai tie spētu Tevi atbalstīt, kad tas nepieciešams. 

Papildus latviešiem ir pieņemts par problēmām nerunāt un neprasīt palīdzību, lai galvenais neparādītu, to, ka kaut kas nesanāk. Es darīju tieši pretēji - klauvēju pie visām durvīm un jautāju, kurš man var palīdzēt. Tie kas ir gājuši cauri jaunuzņēmuma attīstībai, sapratīs par ko es runāju un praktiski vienmēr ir gatavi palīdzēt, jo ir bijuši šajās kurpēs. 
 

Piedāvājums jaundibinātiem uzņēmumiem