27.07.2020. Vai izlēmi meklēt jaunu mājvietu? Vēlam izturību – tev priekšā viens no dzīves sarežģītākajiem uzdevumiem! Ja esi pašos meklējumu sākumos, proti, centies izprast, kura mājokļa atrašanās vieta tev būtu piemērotākā, piedāvājam aplūkot dažus plusus un mīnusus, kas jāņem vērā, ja iegādājies mājokli Rīgā, Pierīgā vai reģionos.

Mājoklis Rīgā

+ Dzīvokļa vai mājas iegāde Rīgas centra tuvumā būs piemērota izvēle cilvēkiem, kuriem ir svarīgi atrasties pēc iespējas tuvāk darba vietai. Ja dzīvo netālu, vari ierasties birojā rekordīsā laikā, ietaupīt transporta izmaksas un, kas darba cilvēkam ne mazāk svarīgi – no rīta ilgāk pagulēt. Mājoklis galvaspilsētā patiks arī strādājošiem ģimenes cilvēkiem, kuriem būtiska ir infrastruktūra, piemēram, lai bērnudārzs un laba skola ir tepat, tuvumā.

– Šajā gadījumā, protams, jārēķinās ar daudz lielākām izmaksām, nekā pērkot mājokli nedaudz ārpus Rīgas vai reģionos. Tāpat jāapzinās, ka, dzīvojot Rīgā, būs jāsamierinās ar daudz mazāku privātuma līmeni – kaimiņi vienmēr būs pavisam tuvu un, lai “aizbēgtu” prom no pilsētas dunas un pabūtu pie dabas, būs jābrauc ar auto vai sabiedrisko transportu.


 
Mājoklis Pierīgā
+ Ja dodamies nedaudz ārpus pilsētas, mūs sagaida patīkams klusums un svaigs gaiss. Mājokļa iegāde Pierīgā vai tuvējā apkārtnē ir variants, kas sniedz jau daudz lielāku izvēles brīvību:

  • Cenas šeit, salīdzinot ar galvaspilsētas centru ir zemākas;
  • Piedāvājumu klāsts ir daudz plašāks;
  • Visticamāk, ka par to pašu summu tavā rīcībā nonāks lielāka dzīvojamā platība;
  • Iespēja tikt pie jauna mājokļa un pat to būvēt no jauna pēc saviem ieskatiem.

Pērkot vai būvējot mājokli Pierīgā, jārēķinās ar to, ka infrastruktūra var nebūt ideālā līmenī. Ja būvē savu mājokli, tad ļoti, iespējams, nebūs iespēja pieslēgties centrālajai ūdens un kanalizācijas sistēmai.  Iespējams, arī lielveikals, ārsts vai skola ir tālu, un būs jāmeklē risinājums, kā nodrošināt transportu bērnam. Turklāt, ja darbs atrodas Rīgā, noteikti jāņem vērā papildu transporta izmaksas un ceļā pavadītais laiks līdz darbam. Ir reizes, kad aizbraukšana līdz Rīgas centram var aizņemt vairāk laika, nekā ceļš no Rīgas robežas līdz Jēkabpilij. Ja, arvien biežāk strādā no mājām un uz biroju dodies tikai dažas reizes nedēļā, tad šis ir labs kompromiss starp ērtu un plašu dzīvesvietu tuvu dabai, tai pašā laikā esot tuvu pilsētai.

Mājoklis tālāk no galvaspilsētas

­+ Kad izsvērti visi “par” un “pret” un ir pieņemts lēmums noenkuroties pavisam prom no Rīgas un citām pilsētām, mājokļa iegāde laukos ir jau teju loģiska izvēle. Turklāt tā sniedz ļoti daudzas priekšrocības:

  • Salīdzinot ar pilsētu, zemāka cena mājai un piegulošās zemes platībai;
  • Ievērojami mazāki nodokļi nekā Rīgā un tās apkārtnē;
  • Iespēja rīkoties pēc paša ieskatiem – ierīkot plašu dārzu, uzsākt nelielu biznesu;
  • Svaigais gaiss, klusums, privātums.

– Tomēr nedrīkst neaizmirst, ka dzīve laukos nav tikai svaigi dzidrie āboli un miglā tīti saullēkti… Tas ir dzīvesveids un smags darbs. Ja tomēr bieži ir nepieciešams būtu pilsētā (darba darīšanas vai bērna nogādāšana bērnudārzā vai skolā), svarīgi ir jau sākotnēji aprēķināt transporta un ceļā pavadītā laika izmaksas. Šis aspekts ir svarīgs, arī ja izvēlies iegādāties mājokli laukos, kur uzturēties tikai nedēļas nogalēs un vasarās.

Lai izdodas atrast savas sapņu mājas!

Hipotekārais kredīts