Jauna lejupslīdes tendence vai tikai korekcija?
  • Šī gada otrā korekcija samazina pasaules akciju cenas līdz šī gada sākotnējām
  • Šī brīža akciju cenu korekcija pazemināja Visu valstu pasaules indeksu (ACWI) zem tā 200 dienu vidējā rādītāja.  Vai tas nozīmē, ka augšupejošā tendence ir pārtraukta?
  • Pieaugusī ekonomiskās politikas nenoteiktība paredz svārstīguma pieaugumu akciju tirgos
  • ASV vairāk nekā 77% uzņēmumu ziņoja par peļņu, kas pārsniedza sagaidāmo, un vairāk nekā 60% uzņēmumu ienākumi pārsniedza gaidāmos
  • Kopš 2017. gada sākuma Visu valstu pasaules indeksa vērtības pieaugumu veicināja uzņēmumu peļņas pieaugums

Šī gada otrā korekcija samazina pasaules akciju cenas līdz šī gada sākotnējām

Oktobrī pasaules akciju tirgos tika novērots liels svārstīgums, tā kā pēc jauna visu laiku augstākā rādītāja sasniegšanas mēnesi iepriekš akciju tirgos uzsākās korekcija. Pārdošanas spiediens, kas iesākās mēneša otrajā nedēļā, līdz mēneša beigām strauji palielinājās, un tirgus nebija spējīgs atgūties līdz pat mēneša pēdējām divām dienām.

Šobrīd notiekošā korekcija jau ir otrā korekcija šajā gadā, kas ir samazinājusi pasaules akciju cenas līdz gada sākuma līmenim. Pēc 3,5% krituma oktobrī Visu valstu pasaules indekss spēja noturēties vien pie neliela 0,1% pieauguma 2018. gada griezumā. Ja cenu kritums turpināsies, 2018. gads var kļūt par pirmo gadu kopš 2011. gada, kad pasaules akcijas uzrāda negatīvu sniegumu.  Ir vērts pieminēt, ka ACWI ir tikai par 5% zemāks, salīdzinot ar tā rekorda līmeni.

Procentu likmju pieaugums mēneša vidū un spēcīgāks ASV dolārs turpināja negatīvi ietekmēt investoru noskaņojumu attiecībā uz jaunattīstības akciju tirgiem. Tā rezultātā jaunattīstības akciju tirgus rādītājs oktobrī nokritās par 6,5%, kas kopā par gadu ir krities par vairāk nekā 12%.

ASV akcijas arī piedzīvoja ievērojamu kritumu, taču to nedaudz līdzsvaroja ASV dolāra vērtības pieaugums. Bet S&P 500 indekss uz oktobra beigām gada griezumā joprojām uzrādīja 1,4% pieaugumu.

Vai korekcija pārtrauca augšupejošo tendenci?

Tā kā akciju cenu korekcija turpinājās, investori sāka apsvērt, vai ilgtermiņa augšupejošā tendence ir pārtraukta. Plaši izmantots rādītājs ilgtermiņa tendenču noteikšanai ir indeksa 200 dienu cenas vidējais rādītājs. Ja šī brīža cena ir virs 200 dienu vidējā rādītāja, uzskata, ka indeksam ir augšupejoša tendence, ja zem, tad attiecīgi lejupslīdoša tendence. Savukārt šī brīža cenas vidējā rādītāja šķērsošana gan pozitīvā, gan negatīvā virzienā norāda uz to, ka tendencē ir gaidāmas izmaiņas.

Šī brīža akciju cenu korekcija ir pazeminājusi Visu valstu pasaules indeksu (ACWI) zem tā 200 dienu vidējā rādītāja. Tomēr tas nav pietiekoši, lai secinātu, ka tendence ir mainījusies. Aplūkojot ACWI vēsturiskos datus, kopš 2000. gada indekss ir šķērsojis 200 dienu vidējo rādītāju 121 reizi. Bet 81 no šīm reizēm jeb 67% gadījumu, tas izrādījās viltus signāls, un tendence nemainījās. Līdz ar to, kaut arī 200 dienu vidējā rādītāja šķērsošana var palīdzēt noteikt izmaiņas tendencē, vēsturiskā viltus signālu lielā procentuālā attiecība nepadara šo par uzticamu indikatoru.

Ekonomiskās politikas nenoteiktība rada svārstīgumu akciju tirgos

Finanšu tirgiem nepatīk nekāda veida nenoteiktība, jo tas rada investoriem bažas un sarežģī nākotnes prognožu noteikšanu. Tā rezultātā investoriem ir grūti pieņemt racionālus lēmumus, un tirgi sāk pārmērīgi reaģēt uz ziņām un notikumiem, tādējādi palielinot svārstīgumu. Ir skaidrs, ka investoriem būtu visvairāk jāuztraucas par nenoteiktību ekonomiskajā politikā.

Lai izmērītu pasaules ekonomiskās politikas nenoteiktības līmeni, tika izveidots Pasaules ekonomiskās politikas nenoteiktības indekss (Davis, Steven J., 2016. “An Index of Global Economic Policy Uncertainty,” Makroekonomikas pārskats, oktobris.). Indekss izveidots, lai izvērtētu visus mediju rakstus par ekonomisko politiku. Jo augstāka vērtība, jo lielāka nenoteiktība tiek novērota.

Aplūkojot augstāk esošo grafiku, ir redzams, ka Pasaules ekonomiskās nenoteiktības indekss vēsturiski virzās diezgan tuvu ASV akciju tirgus svārstīguma līmenim.

Meklējot skaidrojumus tirgus pašreizējam kritumam, pieaugušais ekonomiskās politikas nenoteiktības indekss veido ļoti labu sakritību. Tirdzniecības karš starp ASV un Ķīnu, ASV vidustermiņa vēlēšanas, iespējamais straujais procentu likmju kāpums, Itālijas parāda krīze un gaidāmais Brexit termiņš – šis viss paaugstina pašreizējo nenoteiktību. Svārstīgums tirgos nepieaug uzreiz, taču augošais saspringums agrāk vai vēlāk var radīt sekas, līdzīgas oktobrī pieredzētajām.

Labai uzņēmumu peļņai vajadzētu palīdzēt uzlabot investoru noskaņojumu

Oktobrī investoru noskaņojums tika nopietni ietekmēts pēc nemieriem tirgos. Lāču tirgus noskaņojums ievērojami pieauga un pat sasniedza ārkārtējus līmeņus. Šāds ārkārtējs negatīvā noskaņojuma līmenis parasti ir pretēji vērsts rādītājs, kas liek domāt, ka akciju cenas atgūsies jau pavisam drīz.

Iespējams, ka katalizators investoru noskaņojumam būs trešā ceturkšņa uzņēmumu peļņas paziņošanas sezona.  ASV vairāk nekā 77% uzņēmumu ziņoja par peļņu, kas pārsniedza sagaidāmo, un vairāk nekā 60% uzņēmumu ienākumi pārsniedza gaidāmos. Sagaidāms, ka ASV uzņēmumu peļņa pieaugs par pārsteidzošajiem 27,1% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu.


Eiropā aina ir pieticīgāka – apmēram 50% uzņēmumu, kas ziņoja par labāku peļņu, nekā tika gaidīts. Neraugoties uz to, sagaidāms, ka Eiropas uzņēmumu peļņa pieaugs par 15,8% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu.

Skatoties globāli, viena gada peļņas pieaugums šobrīd ir 18,7%. Kas ir svarīgi, arī nākamā gada sagaidāmais pasaules uzņēmumu peļņas pieaugums ir virs 10%.

Kopš 2017. gada sākuma Visu valstu pasaules indeksa vērtības pieaugumu veicināja uzņēmumu peļņas pieaugums

Akciju cenu izmaiņām var būt divi cēloņi: peļņas pieaugums un izmaiņas novērtējumā (jeb cik daudz investori ir gatavi maksāt par peļņas vienību). Kad akciju augšupejošo tendenci pārsvarā izraisa cenas un peļņas attiecības (P/E koeficients) pieaugums, akcijas kļūst dārgākas, bet tāda tendence nav ilgtspējīga. Tomēr kopš 2017. gada sākuma ACWI vērtības pieaugumu veicināja peļņas pieaugums. Turklāt P/E koeficients ir samazinājies par vairāk nekā 20%, padarot pasaules akcijas lētākas.

Tā rezultātā pasaules akcijas tagad ir lētākas, nekā tās bija 2016. gadā, un tajā pašā laikā nākamajā gadā sagaidāmais peļņas pieaugums ir divciparu skaitļa apmērā.

Perspektīva

Pēdējā laikā nenoteiktība un riski ir pieauguši, ievērojami ietekmējot investoru noskaņojumu. Neskatoties uz to, kopējā aina joprojām ir stabila. Patiesībā izmaiņas pasaules ekonomiskajā izaugsmē varētu sniegt atvieglojumu, ja inflācija paliktu nemainīga, un centrālās bankas būtu piesardzīgākas ar procentu likmju paaugstināšanu.

Līdz ar to oktobra nemieri izskatās kā parasta korekcija tirgos, kamēr ilgtermiņa augšupejošā tendence paliek neskarta. Turklāt riskus līdzsvaro pozitīvs izaugsmes potenciāls. Ja tirdzniecības sarunās starp ASV un Ķīnu notiktu kāds vērā ņemams progress, tirgi ļoti pozitīvi uz to noreaģētu.

Ņemot vērā vispārējo labvēlīgo situāciju un riskus, mēs saglabājam neitrālu ieguldījumu īpatsvaru akcijās.  Tajā pašā laikā, sagaidot pakāpenisku procentu likmju pieaugumu, un mērenas riska/atdeves dēļ, mēs samazinām obligāciju īpatsvaru līdz pazeminātam un palielinām skaidras naudas īpatsvaru līdz palielinātam.

No reģionālās perspektīvas mēs samazinām Eiropas akciju īpatsvaru no palielināta līdz neitrālam, tajā pašā laikā paaugstinot Klusā okeāna reģiona akciju īpatsvaru līdz neitrālam. Pēc vēlēšanām Brazīlijā un līdz ar jaunā prezidenta ekonomisko reformu gaidām mēs paaugstinām Latīņamerikas akciju īpatsvaru līdz palielinātam. Papildus potenciāli pozitīvajai ekonomikas attīstībai Latīņamerikas akcijas pašlaik ir salīdzinoši lētas, ņemot vērā akciju novērtējumu ar P/E koeficientu.

Savukārt fiksētā ienākuma jomā mēs dodam priekšroku jaunattīstības tirgus obligācijām, jo tām joprojām ir pieņemams ienesīgums un tās ir mazāk jutīgas pret iespējamo procentu likmju palielinājumu.

ATRUNA

Luminor Bank AS (turpmāk - Luminor) sniedz konsultācijas privātpersonām un mazajiem un vidējiem uzņēmumiem par ieguldījumu stratēģiju un konkrētiem vispārējiem ieguldījumu priekšlikumiem. Konsultācijas ietver klienta aktīvu izvietošanu, kā arī konkrētus ieguldījumus starptautiskos kapitāla vērtspapīros, obligācijās un līdzīgos vērtspapīros.

Informācijas izpaušana un atruna

Publikācijas avots

Šīs publikācijas avots ir Luminor Ieguldījumu konsultāciju izstrādes departaments (turpmāk - IAD). Luminor uzraudzību veic Igaunijas Finanšu uzraudzības iestāde (Finantsinspektsioon).

Publikācijas saturs

Šo publikāciju vienpersoniski ir sagatavojis ieguldījumu konsultāciju izstrādes vadītājs Antons Skvortsovs.

Viedokļi vai ieteikumi no IAD vienības var atšķirties no ieteikumiem vai viedokļiem, ko sniedz Luminor Markets. Parasti tam par iemeslu var būt laika diapazonu, metodoloģiju, kontekstu, riska novērtējumu, portfeļu apsvērumu vai citu faktoru atšķirību rezultāts. Viedokļi, izraudzītās cenas un aprēķini ir balstīti uz vienu vai vairākām vērtēšanas metodēm, piemēram, naudas plūsmas analīzi, akciju cenu attiecības pret peļņu izmantošana, tirgū notiekošo kustību izmaiņu tehnisko analīzi, vienlaikus ņemot vērā tirgus situāciju, procentu likmju prognozes, valūtu prognozes un laika diapazonu. Galvenie pieņēmumi par prognozēm, izraudzītajām un prognozētajām cenām citētajā vai atveidotajā izpētē ir redzami izpētes materiālā no minētajiem avotiem.

Publikācijas datums uzrādīts no citētā vai atveidotā izpētes materiāla.

Viedokļi un aprēķini var tikt precizēti publikācijas turpmākajās versijās ar noteikumu, ka attiecīgais uzņēmums/emitents tiek uzskatīts kā jauns katrā turpmākajā publikācijas versijā.

Šo publikāciju pirms tās publicēšanas nav izskatījuši publikācijā minēto attiecīgo finanšu instrumentu emitenti.

Publikācijas spēkā esamība

Visi šajā publikācijā esošie viedokļi un aprēķini neatkarīgi no to avota ir sniegti labā ticībā, tie var būt spēkā vienīgi no šīs publikācijas datuma un var tikt grozīti bez brīdinājuma.

Nekādu individuālu konsultāciju par ieguldījumiem vai nodokļiem

Publikācija ir paredzēta vienīgi tam, lai sniegtu vispārīgu un sākotnējo informāciju investoriem, un tā nav uzskatāma kā vienīgais pamatojums lēmumam par ieguldījumiem.

Šo publikāciju Luminor ir sagatavojis kā vispārīgu informāciju privātai lietošanai investoriem, kuriem šī publikācija ir izplatīta, bet tā nav paredzēta kā personisks ieteikums attiecībā uz konkrētiem finanšu instrumentiem vai stratēģijām un tādējādi tā nesniedz individuāli pielāgotu ieguldījumu konsultāciju, un tajā netiek ņemts vērā jūsu konkrētais finanšu stāvoklis, turējumā esošie vērtspapīri vai saistības, zināšanas par ieguldījumiem un pieredze ar tiem, ieguldījumu mērķis un diapazons vai riska profils un priekšrocības. Investoram ir īpaši jānodrošina savu ieguldījumu stabilitāte attiecībā uz savu finanšu stāvokli un ieguldījumu mērķiem.

Investors uzņemas visus ar ieguldījumu saistītos riskus un zaudējumus. Pirms rīkoties, pamatojoties uz jebkādu šajā publikācijā esošo informāciju, ir ieteicams pārbaudīt ieguldījumu produktu vai pakalpojumu īpašos noteikumus un konsultēties ar savu finanšu konsultantu.

Šajā publikācijā ietvertā informācija neatbilst konsultācijai par nodokļu sekām, pieņemot jebkādu konkrētu lēmumu par ieguldījumiem. Katrs investors veic savu vērtējumu par nodokļiem un citām sava ieguldījuma finanšu priekšrocībām un trūkumiem

Avoti

Šī publikācija var saturēt un tikt balstīta uz tādu informāciju kā, piemēram, viedokļi, ieteikumi, aprēķini, izraudzītās cenas un vērtējumi, kas izriet no: IAD, publiski pieejamās informācijas, informācijas no citām Luminor vienībām vai citiem minētajiem avotiem. Luminor Citus avotus uzskata par uzticamiem, bet negarantē Ārējās informācijas precizitāti, piemērotību vai pilnīgumu.

Norādītās cenas ir slēgšanas cenas biržā, ja vien nav izteikti norādīts savādāk. Izpratne par viedokļiem vai ieteikumiem kā, piemēram, Pirkt/Pārdot vai līdzīgiem salīdzināmiem izteicieniem, var atšķirties atkarībā no, piemēram, konkrētā finanšu instrumenta avota un tipa, un tādēļ attiecīgos gadījumos izpētes materiālā vai katra nosauktā avota tīmekļa vietnē ir norādīta definīcija.

Atbildības ierobežojums

Luminor nav piemērojama atbildība par jebkādu lēmumu par ieguldījumiem, atsavināšanu vai paturēšanu, ko pieņem investors, pamatojoties uz šo publikāciju. Luminor neatbild par tiešajiem, netiešajiem vai blakus zaudējumiem, faktiskajiem vai izrietošajiem zaudējumiem, ko izraisa šajā publikācijā ietvertā informācija, neatkarīgi no tā, vai šādi zaudējumi bija paredzami, vai nē.

Riska informācija

Ieguldīšanas risks konkrētos finanšu instrumentos, tai skaitā šajā dokumentā minētajos, kopumā ir augsts, jo to tirgus cena ir atkarīga no daudz dažādiem faktoriem kā, piemēram no attiecīgā uzņēmuma/emitenta operatīvajiem un finanšu apstākļiem, izaugsmes prognozēm, procentu likmju izmaiņām, likviditātes tirgū, izmaiņām tirgus noskaņojumā u.c.

Uzņēmuma/emitenta maksātnespējas gadījumā vai līdzīgos apstākļos var pastāvēt laika posmi, kad šāda uzņēmuma/emitenta emitētais finanšu instruments nevar tikt tirgots. Ja ieguldījums vai vērtspapīrs tiek denominēts valūtā, kas atšķiras no investora norēķinu valūtas, valūtas apmaiņas kursa izmaiņas var radīt investoram pozitīvu vai negatīvu ietekmi uz ieguldījuma vērtību, cenu vai ienākumus no tā. Svarīgi atklājumi par riskiem, kas ir saistīti ar ieguldījumu produktiem un ieguldījumu pakalpojumiem, ir pieejami šeit.

Iepriekšējais sniegums nav rādītājs nākotnes sniegumam. Aprēķini par nākotnes sniegumu ir balstīti uz pieņēmumiem, kas var netapt realizēti. Ieguldot atsevišķos finanšu instrumentos, investors var pazaudēt visus savus ieguldījumus vai to daļu.

Interešu konflikti

Luminor var sniegt pakalpojumus, piesaistīt komercdarbību, turēt garās vai īsās pozīcijas vai citādi būt ieinteresēta ieguldījumos (tai skaitā atvasin;atajos instrumentos) jebkuram publikācijā minētajam uzņēmumam.

Lai ierobežotu iespējamos interešu konfliktus un novērstu iekšējās informācijas ļaunprātīgu izmantošanu, Luminor konsultantiem un stratēģiem tiek piemēroti iekšējie noteikumi par skaidru ētisku rīcību, iekšējās informācijas pārvaldību, rīcību ar nepublicētu izpētes materiālu, saziņu ar citām vienībām un darbībām ar personisko kontu. Iekšējie noteikumi ir izstrādāti saskaņā ar piemērojamiem tiesību aktiem un attiecīgajiem nozares standartiem. Iekšējo noteikumu priekšmets, piemēram, ir nodrošināt, lai i) neviens konsultants vai stratēģis neizmantotu ļaunprātīgi konfidenciālu informāciju un neaicinātu citus to darīt, ii) pastāvētu fiziska nošķirtība starp šīs publikācijas sagatavošanā iesaistītajiem konsultantiem un stratēģiem un citām attiecīgajām personām, kuru pienākumi vai komerciālās intereses var būt konfliktā ar to personu interesēm, kurām tiek izplatīta izpēte par ieguldījumiem, iii) šīs publikācijas izstrādē iesaistītie konsultanti un stratēģi rīkotos labticīgi u.c.

Luminor politika paredz, ka nepastāv saikne starp ieņēmumiem no kapitāla tirgu darbības un individuāla konsultanta vai stratēģa atlīdzību. Luminor nesola emitentiem labvēlīgu izpētes materiālu. Šīs publikācijas pieejamība nav saistīta ar izpildīto darījumu skaitu vai to apmēru.

Šis materiāls ir sagatavots, ievērojot Luminor Interešu konflikta politiku, kura ir apskatāma šeit

Informācija par Luminor konsultantu un stratēģu personīgi turētajām akcijām tiks izpausta Luminor tīmekļa vietnē, ja tas kļūst aktuāli.

Izplatīšana

Šī publikācija nav uzskatāma par pakalpojumu piedāvājumu nevienā jurisdikcijā, kur Luminor nav nepieciešamās licences. Šajā publikācijā minēto vērtspapīru tirdzniecība var nebūt atļauta atsevišķās jurisdikcijās. Šī publikācija pamatā ir publiska, bet ir paredzēta izplatīšanai vienīgi Igaunijā, Latvijā un Lietuvā.

Šo publikāciju drīkst izplatīt Luminor Igaunijā, Latvijā un Lietuvā.

Šo publikāciju nav atļauts mehāniski pavairot, kopēt vai citādi atveidot ne pilnībā, ne daļēji, ievērojot spēkā esošos autortiesību normatīvos aktus.